Naga MarketsZyski mWIG40 i sWIG80 przyćmiły flautę indeksu WIG20, komentuje Maciej Borkowski z BM PekaoZewnętrzne otoczenie makroekonomiczne pozytywnie wpływa na kondycję warszawskiej GPW, co tłumaczy kolejny miesiąc bardzo wysokich obrotów na głównym i alternatywnym parkiecie, uważa Maciej Borkowski, Dyrektor Biura Analiz Inwestycyjnych Biura Maklerskiego Pekao. Słabsza kondycja WIG20 była zależna natomiast od dwóch dosyć specyficznych czynników.

  • WIG20 co prawda tracił w lutym 2,09%, jednak aktywność inwestorów na GPW zwiększała się o ponad 52% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej
  • Z kolei mWIG40 oraz sWIG80, które zamykały czwarty miesiąc wzrostów z rzędu, znajdują się w o wiele lepszej kondycji niż indeks polskich blue chipów
  • Podsumowanie wyników obrotowych na GPW za luty 2021 r. można znaleźć w tym miejscu

Te artykuły również Cię zainteresują
WIG20 ciążą kredyty frankowe i atak hakerów na CD Projekt

Indeks małych spółek sWIG80 w lutym zyskiwał 3,8%, testując poziomy z 2007 roku, a indeks średnich spółek mWIG40 dodawał do swojej wartości ponad 5% i znalazł się na poziomach z początku 2018 roku. Wzrostów nie było widać jednak na głównym indeksie WIG20, na co wpływać mogły dwa czynniki odbijające się negatywnie na około 30% łącznej kapitalizacji benchmarku, twierdzi dyrektor biura analiz inwestycyjnych w BM Pekao:

Gdybyśmy patrzyli tylko przez pryzmat średnich i małych spółek, to nie zauważylibyśmy flauty, która pojawiła się w lutym na głównym indeksie. Decydowały o niej czynniki dosyć specyficzne, w tym cały czas nierozstrzygnięta kwestia kredytów we frankach, czy atak hakerski na CD Projekt. Łącząc ze sobą reprezentantów obu tych sektorów otrzymujemy prawie 30% kapitalizacji w WIG20 – wyjaśnia Maciej Borkowski.

Borkowski zauważa jednocześnie, że luty nie należał do giełd, ale do surowców, co widać było po bardzo silnym umocnieniu notowań ropy naftowej oraz miedzi, co odciągało inwestorów od parkietów akcyjnych.

Zainteresowanie inwestorów giełdami zmniejszał również bitcoin, który kolejny miesiąc z rzędu osiągał dwucyfrowe stopy zwrotu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here