Naga MarketsOmar Arnaout podczas Invest Cuffs 2019
Omar Arnaout, prezes XTB, podczas Invest Cuffs 2019

Dom Maklerski X-Trade Brokers (XTB) opublikował w poniedziałek wstępne wyniki finansowe za III kwartał 2019, z których wynika, że zysk netto spółki wzrósł w skali roku o 434% do poziomu 15,5 mln zł. Co prawda od początku roku (YTD) jest niższy niemal pięciokrotnie niż w tym samym okresie 2018, inwestorzy pozytywnie reagowali jednak na publikację raportu, w efekcie czego akcje brokera na otwarciu sesji GPW zyskiwały 12%, testując poziomy z końcówki sierpnia.


XTB zwiększa liczbę nowych oraz aktywnych klientów, EBIT w górę o 1300%

„W III kwartale 2019 r. XTB wypracowało 15,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec (2,9) mln zł straty rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 61,0 mln zł (III kwartał 2018: 47,6 mln zł), a koszty działalności operacyjnej 43,0 mln zł (III kwartał 2018: 48,8 mln zł). W III kwartale Grupa pozyskała rekordową liczbę nowych klientów, tj. 10 042 co oznacza wzrost o 105,6% r/r oraz o 8,6% k/k” – poinformowano w komentarzu Zarządu XTB do wstępnych wyników kwartalnych. Warto zwrócić również uwagę na silny wzrost zysków z działalności operacyjnej (EBIT), który wyniósł 1327,5% r/r, osiągając pułap 18 mln zł.

Po słabym raporcie za pierwsze półrocze bieżącego roku, kiedy XTB raportował spadek zysku netto o 95% r/r, tłumacząc go interwencją produktową ESMA, która przełożyła się na niższy wolumen transakcji zawieranych przez klientów. W trzecim kwartale nie widać już jednak śladów po dotychczasowych problemach i notowany na GPW dom maklerski chwali się nie tylko zyskiem za minione trzy miesiące, ale również rekordową liczą nowych klientów oraz dwucyfrową dynamiką wzrostu aktywnych klientów.

XTB pozyskał ponad 10 tysięcy nowych klientów w III kw., co oznacza skok o 106% r/r oraz utrzymywał średnio 28 tys. aktywnych klientów, czyli o niemal 40% więcej niż przed rokiem. Powodem takiego stanu rzeczy miało być uzupełnienie oferty o nowe instrumenty, w tym akcje i ETFy:

„Od początku roku Grupa odnotowała rekordową liczbę nowych klientów wynoszącą 26 131 wobec 14 930 w porównywalnym okresie. W samym III kwartale 2019 r. liczba nowych klientów zwiększyła się o 796 klientów k/k, tj. o 8,6%. To efekt kontynuowania zoptymalizowanej strategii sprzedażowo-marketingowej oraz sukcesywnego wprowadzania do oferty nowych produktów, takich jak akcje i ETF-y. Z kolei średnia liczba aktywnych klientów była wyższa o 7 859 w porównaniu do III kwartału 2018 r., tj. o 38,8%” – komentuje Zarząd XTB.

W podsumowaniu komentarza do wstępnych wyników XTB ponownie podkreśla, że interwencja produktowa europejskich regulatorów powinna doprowadzić do dalszej konsolidacji branży, gdzie mniejsi brokerzy nie wytrzymają presji regulacyjnej i konkurencji ze strony dużych podmiotów. Dom maklerski ma zamiar nadal rozwijać bazę klientów oraz kontynuować swoją ekspansję geograficzną. Raport prezentujący pełne wyniki finansowe domu maklerskiego ma zostać opublikowany 8 listopada 2019 roku.

Akcje XTB z luką wzrostową na wykresie. Test poziomów z sierpnia

O pozytywnym odbiorze raportu XTB świadczy przede wszystkim zachowanie ceny po poniedziałkowym otwarciu sesji. Notowania zyskiwały 12% i testowały poziomy powyżej 3,6 zł, najwyższe od końcówki sierpnia. O godzinie 09:45 akcje spółki oddają część zysków, nadal utrzymują się jednak nad ceną otwarcia, zostawiając wyraźnie w tyle ponad miesięczną konsolidację rysowana pod 50-okresową średnią ruchomą i na historycznych minimach:

akcje XTB 28.10.2019
Akcje XTB wybijają kanał spadkowy i 50 EMA. Źródło: Tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here