Naga MarketsObniżki stóp dobijają polskie banki, ucierpią też ich klienciWedług danych NBP, po pierwszych czterech miesiącach zysk netto działających w Polsce banków był niższy aż o 44,4 proc. niż rok wcześniej. Załamanie gospodarcze, związane z epidemią koronawirusa spowoduje pogłębienie się problemów a seria obniżek stóp procentowych może w tych warunkach pogorszyć sytuację jeszcze bardziej.

  • W przypadku PKO BP spadek zysku może sięgać 850-900 mln zł, czyli prawie jedną czwartą zysku z ubiegłego roku
  • Pekao SA ocenia, że jego zysk będzie mniejszy o 650-700 mln zł
  • Zdaniem analityków sytuacja może ulegać dalszemu pogorszeniu

Zyski banków spadają, załamanie będzie jeszcze większe

Najnowsze dane Narodowego Banku Polskiego pokazują, że w okresie od stycznia do kwietnia zysk netto polskiego sektora bankowego wyniósł 1,46 mld zł, co oznacza spadek o 44,4 proc. w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku. Można więc mówić o załamaniu wyników banków. A trzeba pamiętać, że to dopiero początek kłopotów. W pierwszych czterech miesiącach roku nie ujawniły się jeszcze w pełni problemy wielu przedsiębiorców i firm, które finansują swoją działalność kredytami bankowymi. Kłopoty z ich spłatą widoczne będą w dalszej części roku, a prawdopodobnie także w kolejnych latach. Banki będą więc musiały tworzyć rezerwy na złe kredyty, co jeszcze bardziej negatywnie wpłynie na ich wyniki. Na rezultatach banków z pierwszych miesięcy roku nie ujawniły się jeszcze także skutki drastycznych obniżek stóp procentowych.

W ostatnich dniach największe banki zaczęły publikować szacowaną skalę ubytku zysków, spowodowaną cięciem stóp. W przypadku PKO BP może on sięgać 850-900 mln zł, czyli prawie jedną czwartą zysku z ubiegłego roku. Pekao SA ocenia, że jego zysk będzie mniejszy o 650-700 mln zł. Santander Bank Polska spodziewa się spadku zysku netto o ponad pół miliarda złotych. Podobnej zniżki obawia się także Alior Bank, który i tak już jest w bardzo trudnej sytuacji. Najmocniej mogą ucierpieć mniejsze banki, w tym także spółdzielcze.

Biorąc pod uwagę wszystkie negatywne czynniki, czyli pogorszenie się jakości portfela kredytów, zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych, zmniejszenie skali udzielania nowych kredytów, jak i konsekwencje obniżki stóp procentowych, można mieć obawy, czy sektor bankowy w tym roku w ogóle wyjdzie na plus. Można się również spodziewać zwiększonej liczby postępowań sanacyjnych w przypadku mniejszych banków, choć prawdopodobnie nastąpi to w przyszłym roku. Perspektywę pogorszenia się kondycji naszych banków dostrzegają już agencje ratingowe. W minioną środę Moody’s poinformowała, że obniżka stóp wpłynie mocno negatywnie na marżę odsetkową polskich banków.

Można spodziewać się, że w takiej sytuacji banki będą starały się bronić przed znaczącym pogorszeniem się wyników finansowych, czy wręcz przed stratami, kosztem klientów. Należy się więc liczyć zarówno z obniżaniem oprocentowania depozytów, utrzymywaniem na najwyższym możliwym poziomie oprocentowani kredytów, a przede wszystkim ze wzrostem wszelkiego rodzaju opłat i prowizji. Osłabienie kondycji banków niekorzystnie wpłynie na dostępność kredytów. Banki chętniej będą uczestniczyły w opartych na emisji obligacji operacjach wspierających budżet niż udzielając obarczonych większym ryzykiem pożyczek.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here