Naga MarketsPaweł Szwajcar zaprasza na Rozmowy Traderów.

Portal Comparic.pl wraz ze wsparciem partnera Purple Trading kontynuuje serię edukacyjną „Rozmowy Traderów”, w ramach której rozmawiamy z cenionymi ekspertami rynku. Podczas minionych spotkań inwestorzy mieli możliwość wysłuchać rozmowy z Mieczysławem Siudkiem, Grzegorzem Moskwą, popularnym “Wikingiem” i Mariuszem Drodzowskim. Natomiast już 20 grudnia o 19:00 gościem cyklu będzie Paweł “Szwajcar”.

Nagrania z webinarów cyklu Rozmowy Traderów, dostępne są w tym miejscu.


Rynki zmieniają swoją charakterystykę

Twoja ogromna popularność rozpoczęła się wraz z udostępnieniem metody opartej m.in. o SMA 33, jednak od dłuższego czasu próżno szukać tego wskaźnika na Twoich zagraniach. Czy wynika to z innej charakterystyki obecnego rynku?

Racja, zmieniły się warunki i charakterystyka rynkowa, dlatego odrzuciłem stosowanie tej średniej.  Przede wszystkim, zmniejszyła się zmienność w czasie, a że średnia bazuje na ostatnich kilkudziesięciu okresach, ma więc wbudowany w siebie niejako element czasu.  Gdy rynek DAX-a dominują sesje niską zmiennością (poniżej 70-80 punktów) to rynek się mocno wypłaszcza, powodując powstawanie masy błędnych setupów, kiedy cena przecina średnią, wychodzi ponad nią na kilkanaście punktów i znowu wraca, przecinając średnią w dół na podobny zasięg punktowy. W następstwie drastycznie spada skuteczność strategii.

Dopiero w momencie, kiedy zmienność każdego z 33 dni na DAX będzie przekraczać 120 punktów, można pomyśleć o stosowaniu SMA 33. W obecnej sytuacji (grudzień 2019 roku) znacznie lepiej korzystać z metody Overbalance, ATR i piramidowania pozycji – które moim zdaniem pozwalają uzyskać przewagę statystyczną nad rynkiem.

 Obserwuję, że często decydujesz się usuwanie materiałów – np. grupy o wspomnianej metodzie MA 33. Z czego to wynika?

Tak, często usuwam wcześniejsze materiały. Nie chcę, aby ludzie stosowali dany system w niesprzyjających warunkach. Jeśli uznam, że charakterystyka rynku się zmienia to odcinam dostęp do wiedzy na wybrany temat. Notorycznie otrzymuję pytania o SMA33 mimo, że osobiście nie handlowałem średnimi od roku. Wynika to z tzw. luki informacyjnej, ponieważ postów, wpisów o SMA33 jest bardzo dużo, natomiast informacja o zaprzestaniu korzystania pojawiła się jednorazowo. Dlatego wolę usuwać treści, a ewentualnie odkryć i udostępnić szerzej jeśli będę stosował tę metodę ponownie.

W jednym z wywiadów powiedziałeś:  „nie mam  rady na brak wyników, bo je trzeba mieć. Inaczej to strata czasu”. Gdzie Twoim zdaniem jest granica, kiedy należy spakować kredki do plecaka i zapomnieć o inwestowaniu?

W tym stwierdzeniu chodzi o to, że jeśli nie masz aktualnie systemu z przewagą statystyczną nad rynkiem to nie masz czego szukać. Lepiej poczekać, gdy rynek wróci do dawnej charakterystyki, kiedy ta przewaga występowała i wznowić handel.

Piramidowanie pozycji jest bardzo dobrym przykładem. Najlepsze wyniki są w trendach i na rynku o bardzo dużej zmienności. A jak wiadomo, przez 80% czasu na rynku jest konsolidacja, więc jedynie pozostałe 20% można wykorzystać do piramidowania. Oczywiste również jest, że nikt w 100% nie wykorzysta dobrego okresu – najlepsi wykorzystają w 60%, a przeciętnie jest to 30-40%. Oznacza to, że przeciętny trader, który korzysta z piramidowania powinien być w rynku jedynie przez 8% czasu, a pozostały okres cierpliwie przeczekać. Przewagą piramidowania jest to, że w konsolidacji straty są liniowe na maksymalnie dwóch pozycjach, natomiast w okresie trendów zarabiamy geometrycznie nawet na dziesięciu i więcej pozycjach!

Dlaczego warto zapisać się na piątkowy webinar?

Dowiecie się m.in:

  • dlaczego walczę z GRIDowaniem strat, dlaczego uważam że GRID to zło,
  • dlaczego w udział w darmowych szkoleniach i live tradingach może być szkodliwy,
  • dlaczego trader jest zawsze w konflikcie interesów z brokerem u którego handluje. Dalej o -czym jest pułapka overtradingu,
  • dlaczego należy unikać daytradingu na CFD,
  • jak zarządzać kapitałem,
  • jak rozgrywać 3-10 dniowe swingi,
  • no i oczywiście… jak właściwie piramidować.

PS – czy podajesz rękę gridziarzom?

GRID to ZŁO w każdej formie. Unikam kontaktów z GRIDziarzami, aby nie tworzyć złych nawyków. Szczególnie w internecie, całkowicie odrzucam wszelkie uśrednienia w stracie czy inne akumulacje, martyngały. Tworzę strefę wolną od GRIDu strat, ludzi którzy dziś handlują, a jutro są bankrutami. Życzę GRIDziarzom wyzerowania konta jak najszybciej dla ich własnego dobra. Przekonają się wtedy, że GRID ma zawsze wbudowane w siebie nadużywanie ryzyka i prowadzi do przelewarowania. Lepsze to, niż bolesne przebudzenie po okresie zysków z GRIDu, gdy rynek już nie wraca. Przerodzi się to w dopłacanie do konta w nadziei, że wróci, bo wcześniej przecież wracało. W końcu stracą cały kapitał i będą całkowicie spłukani. Pamiętajcie też, że „jak GRIDujesz to Twój broker piramiduje zyski!”

BIORĘ UDZIAŁ W SPOTKANIU Z PAWŁEM SZWAJCAREM

Na naszej grupie facebookowej, można proponować zarówno pytania dla naszych gości, jak również kandydatów na gości w kolejnych webinarach. Wasze zdanie jest dla nas bardzo ważne.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here