Naga MarketsW trzecim odcinku programu CrowdTalks, gościem Michała Stanka był Marcel Rowiński, dyrektor operacyjny w Crowdway, spółce wspierającej akcje społecznościowego finansowania udziałowego. Podczas rozmowy poruszono temat wyjścia z inwestycji crowdfundingowej, w celu realizacji zakładanych zysków.

  • Sporo spółek pozyskujących kapitał przez crowdfunding już po 2-3 latach od wejścia crowdinwestorów jest w stanie zaoferować im dywidendę, co jest z jedną możliwości uzyskania zwrotu z inwestycji
  • Możliwością wyjścia z inwestycji jest wykup udziałów przez inwestora strategicznego, gdzie przedsiębiorstwo zostaje wykupione przez większy podmiot
  • Kolejna perspektywa to wykup właścicielski i odkupienie akcji od inwestorów mniejszościowych przez właścicieli. Ostateczna alternatywa to również wejście spółki na akcje i sprzedaż akcji w tym momencie

Te artykuły również Cię zainteresują
Crowdfunding: jak inwestor może wyjść z inwestycji i zrealizować zysk?

Jeżeli chodzi o wyjścia z rynku crowdfundingowego, to strategie są bardzo podobne w różnych częściach świata. Rynek brytyjski jest jednak o wiele bardziej rozwinięty i dojrzały pod tym względem, więc na jego przykładzie można doszukiwać się udanych exitów. UK korzysta między innymi z rynku wtórnego dla crowdfundingu, czyli z rozwiązania, którego cały czas brakuje na rynku polskim – komentuje Marcel Rowiński.

Zdaniem dyrektora operacyjnego Crowdway, polski regulator rynków finansowych powinien przyjrzeć się zagadnieniu rynku wtórnego na potrzeby crowdinvestingu, co miałoby zapewnić „dodatkowego kopa” branży w kierunku rozwoju, zapewniając dużo większą płynności akcji.

Jego działanie miałoby być zbliżone do obecnego obrotu giełdowego, gdzie posiadacz udziałów w danym projekcie crowdfundingowym, może zbyć swoje akcje innemu inwestorowi poprzez platformę kojarzącą zlecenia kupna i sprzedaży.

Z racji na dużo mniejszy wolumen projektów crowdfundingowych na poszczególnych platformach dochodzi do obrotu tylko w poszczególnych dniach. Można powiedzieć, że troszkę cofamy się jeżeli chodzi o historię do archaicznych rozwiązań giełdowych, kiedy notowania nie były ciągłe – dodaje Rowiński.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułScope Fluidics: Są szanse na certyfikację w USA panelu do COVID-19 jeszcze w br.
Następny artykułNotowania srebra dzisiaj wpadły w konsolidację
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here