Naga MarketsNa co zwrócić uwagę wybierającWiele osób zastanawia się, w jaki sposób zainwestować swe oszczędności, aby były one bezpiecznie, a jednocześnie przynosiły jak najwyższe zyski. Wydaje się, że rozwiązaniem takiego dylematu może okazać się lokata bankowa. Sytuacja na rynku kapitałowym nie należy do najbardziej stabilnych, a lokata zapewnia poczucie bezpieczeństwa i staje się źródłem regularnego, choć być może niewielkiego zysku. Z tego powodu właśnie coraz więcej klientów banków decyduje się na założenie lokaty bankowej. Na jakie aspekty zwrócić uwagę, aby wybór lokaty był dla nas korzystny?

Oprocentowanie lokat bankowychO wysokości oprocentowania lokat decyduje kilka czynników, przede wszystkim ustalane przez bank centralny stopy procentowe. Nie mamy na to niestety żadnego wpływu. Możemy się jednak dobrze zastanowić i wybrać taką lokatę, która będzie odpowiadała naszym możliwościom finansowym, planom i potrzebom, a jednocześnie w jak najmniejszym stopniu podlegała wpływom wahań wysokości stóp procentowych. Będzie to dla nas swego rodzaju zabezpieczeniem. Najpewniejsze wydają się lokaty bankowe o stałym oprocentowaniu. Bez względu na zmiany sytuacji na rynkach kapitałowych będziemy mieli gwarancję dochodu przewidzianego z góry.

Lokaty długoterminowe

Stały i bezpieczny dochód uzyskamy również na lokatach długoterminowych. Pojawia się jednak w ich przypadku inny problem. Nagłe zerwanie lokaty i wypłacenie zgromadzonych na niej środków będzie dla nas oznaczało straty. Nie otrzymamy w takim wypadku wypracowanych odsetek. Stajemy, więc przed poważnym dylematem. Z jednej strony stabilny i pewny dochód, z drugiej zaś możliwość wypłaty środków finansowych w każdym momencie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się podział posiadanego kapitału i umieszczenie go na więcej niż jednej lokacie. W przypadku problemów finansowych będziemy mogli zerwać tylko jedną umowę. Środki umieszczone na pozostałych lokatach nadal przynosić będą zyski.

Polisolokaty

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, przynoszącym stały i pewny dochód są polisolokaty. Różnią się od zwykłych lokat tym, że stanowią jednocześnie ubezpieczenie na życie, które wykupujemy na określony czas. Bank w tej sytuacji pełni jedynie rolę pośrednika, natomiast polisolokaty oferują nam towarzystwa ubezpieczeniowe. Po upływie określonego terminu otrzymujemy wpłacony wkład wraz z odsetkami, tak jak w przypadku tradycyjnej formy lokaty. W razie śmierci ubezpieczonego wszystkie środki wypłacane są osobie uposażonej. Co istotne, przeprowadzanie postepowania spadkowego oraz płacenie podatku od spadku i darowizn nie jest w ogóle konieczne. Wybierając polisolokatę unikamy również płacenia podatku od zysków kapitałowych. Ze względu na to, że lokata tego typu stanowi również ubezpieczenie, dochód z niej jest zwolniony z tego rodzaju podatku.

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here