Naga MarketsW październiku pojawiły się obawy związane z bezpieczeństwem Bitcoin Cash, w tym dotyczące potencjalnego ataku na sieć tej kryptowaluty. Zaobserwowano także zwiększoną zmienność hash rate (mocy obliczeniowej) na BCH, jednak, jak przeczytamy w specjalnym raporcie przygotowanym przez analityków z giełdy BitMEX, jak na razie nie ma powodów do obaw.


Raport BitMEX na temat BCH – brak dowodów na manipulacje

Wspomniany raport wskazuje, iż zwiększona zmienność  mocy obliczeniowej może powodować, że sieć Bitcoin Cash jest „minimalnie mniej godna zaufania jeśli chodzi o płatności w niektórych okresach”. Zaobserwowano większą zmienność na BCH  jeśli chodzi o luki czasowe pomiędzy blokami w porównaniu do Bitcoina (BTC)– wyższe szczyty i niższe dołki. Da się zauważyć w tym pewną cykliczność, co może wskazywać na pewien poziom manipulacji, lecz analitycy z BitMEX nie znaleźli bezpośrednich dowodów na potwierdzenie tej tezy.

Większą zmienność na BCH pod względem luk czasowych pomiędzy blokami w porównaniu do Bitcoina. Źródło: BitMEX Research

Przeprowadzono analizę średniej trudności wydobycia BCH dla każdego bloku z rozbiciem na poszczególne kopalnie (mining pools). Celem było ustalenie, czy którejś z kopalni udało się wypracować strategię, dzięki której można by osiągnąć niższy poziom trudności niż innym kopalniom. Jednak z analizy nie udało się wyciągnąć wymiernych wniosków – poziom trudności był zbliżony do całkowitej średniej.

Nie wykryto także manipulacji pod kątem luk czasowych pomiędzy stemplami czasu (timestamps) dla poszczególnych bloków a czasem zapisu bloków przez sieć według lokalnego czasu analityków. Przy zestawieniu stempli czasu dla Bitcoin Cash z Bitcoinem, były one bardziej spójne i cechowały się mniejszą zmiennością dla Bitcoina, co może oznaczać, że jego sieć peer-to-peer jest mocniejsza i charakteryzuje się szybszą propagacją bloków.

Możliwe rozwiązanie problemu zmienności hash rate na BCH

Rozwiązanie problemu zmienności hash rate na BCH  może wymagać specjalnego hard forka, poprzedzonego dużym nakładem pracy oraz dyskusji w ramach społeczności BCH. Kolejny hard fork ma nastąpić już za klika dni, jednak nie obejmuje on powyższej kwestii.

Jakie są możliwe rozwiązania:

  • połączone wydobywanie Bitcoin Cash z Bitcoinem – mogłoby to przynieść większą stabilność sieci BCH, lecz także sprzeciw części społeczności BCH negatywnie nastawionej do BTC;
  • przyjęcie systemu dostosowywania stopnia trudności działającego na BTC – ma tu zastosowanie okres dwutygodniowy;
  • zmniejszenie rozmiaru bloków z 32 MB do 1MB oraz czasu wydobywania bloku do 1 minuty.

Jednak kwestia zmienności mocy obliczeniowej, zdaniem analityków z BitMEX, nie jest na tyle istotna, by, wymagała pilnych działań.


Tanie i szybkie wpłaty EUR. Księgowanie max, do 3h! To możliwe dzięki ofercie CoinDeal!  Sprawdź!.
tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here