Naga Marketsdeutsche bankW opinii analityków Deutsche Banku globalne warunki finansowe i perspektywy wzrostu zostały zniesione po tym, jak administracja Donalda Trumpa ogłosiła na początku października zamiar starania się o stopniową umowę handlową z Chinami.


Zobacz również: Wielka Brytania: BoE czeka na wybory i Brexit. Gospodarka opiera się recesji

Brexit i wojna handlowa kluczowe dla perspektyw globalnego wzrostu

Dodatkowo konstruktywne zmiany dotyczące Brexitu przyczyniły się do tego pozytywnego trendu. Nasza analiza sugeruje, że nastroje przedsiębiorstw kształtują się obecnie na najniższym poziomie w skali globalnej i prawdopodobnie będą wykazywać niewielką poprawę w miarę przechodzenia do 2020 r., z ryzykiem zmniejszenia recesji w krótkim okresie czasie – napisano w raporcie.

PKBEksperci wskazują, iż ich modele oparte na wielu różnych wiodących wskaźnikach pokazują, że wzrost w bieżącym kwartale osiągnie najniższy poziom w tempie znacznie poniżej potencjału i oczekiwań. Ryzyko recesji wyraźnie spadło, zakładając kontynuację postępów na froncie handlowym, a umiarkowane ożywienie wzrostu wydaje się postępować, choć niepewność wyborcza powinna je zahamować.

Również w Europie zaczęły się poprawiać dane dotyczące bardziej cyklicznego sektora produkcyjnego, wspomagane przez zamówienia eksportowe, a wskaźnik zaskoczenia danymi Deutsche Banku w strefie euro stał się dodatni po raz pierwszy od 20 miesięcy.

Wzrost popytu krajowego w Chinach mógł się obniżyć i oczekujemy wystarczającego ożywienia w handlu i inwestycjach, aby zrównoważyć tendencję spadkową wzrostu PKB. W Japonii zamówienia zewnętrzne znów zaczęły rosnąć, a gospodarka powinna zacząć się odradzać do drugiego kwartału 2020 r., gdy znikną skutki ostatniej podwyżki podatków konsumpcyjnych – dodano.

Nasza prognoza przewiduje, że globalny wzrost jest bliski dna i opiera się ona w znacznym stopniu na założeniach, że podpisana zostanie umowa handlowa w fazie pierwszej z Chinami, odłożone zostaną taryfy samochodowe z UE, a ryzyko Brexitu ustąpi. Jednak globalny obraz gospodarczy nadal pozostaje kruchy. Gdyby nie udało się osiągnąć porozumienia i dojdzie do dalszych podwyżkę ceł na handel USA z Chinami i Europą spodziewamy się, że światowa gospodarka będzie nadal spowalniać i prawdopodobnie wpadnie w recesję w nadchodzących kwartałach. Z drugiej strony zaskakująco pozytywna umowa handlowa ze znacznym wycofaniem ceł poprawiłaby nasze perspektywy globalnego wzrostu. Niedawne oficjalne doniesienia zwiększają wątpliwości, co do potencjalnego kompromisu. Choć może to być taktyka negocjacyjna, uważamy, że ryzyko jest przechylone na negatywną stronę – podsumowano w raporcie Deutsche Banku.

Zobacz również: Minutki FOMC: Kolejna obniżka przełożona na marzec. Co z dolarem?

Sytuacja techniczna na parze EURUSD

Notowania popularnej pary walutowej EURUSD odnotowały wzrost w ostatnich czterech sesjach oddalając się od okrągłego poziomu 1,10 w kierunku podwójnego szczytu 1,1180. Środowa sesja przynosi lekką korektę, a kurs spada o -0,12 procent do godziny 12:00. Dalsza deprecjacja może doprowadzić do ponownego testu poziomu 1,10, a jego przebicie otworzyłoby drogę do tegorocznego dołka 1,0880. Z drugiej strony wzrost powyżej 1,11 umożliwiłby test październikowego i listopadowego szczytu 1,1180.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułEBC może użyć „helicopter money” na wypadek recesji
Następny artykułPlatforma Robinhood wkracza do Wielkiej Brytanii
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here