Naga MarketsZwarta, prosta bryła z instalacjami wentylacyjnymi i grzewczymi - jaki projekt parterowy wybrać

Szukasz takiego projektu domu, który po pierwsze będzie dla Ciebie funkcjonalny, a po drugie na tyle estetyczny wizualnie, by spełniał wszystkie Twoje oczekiwania? Wybierz prosty dom parterowy z energooszczędną instalacją!

Jeśli planujesz budowę lub podjąłeś już działania mające na celu wybór idealnego projektu to pewnie wiesz, jak trudne bywa podjęcie finalnej decyzji, czy to o rozlokowaniu wszystkich pomieszczeń, czy też całkowitej powierzchni użytkowej domu.

Na dobry projekt, składa się bowiem wiele wytycznych oraz parametrów i rzadko się zdarza, by pierwsza propozycja architekta, była jednocześnie strzałem w dziesiątkę. Trzeba przyznać, że aktualnie jednymi z najchętniej wybieranych projektów domów, są zabudowy jednorodzinne parterowe o prostej bryle z dachem jedno, bądź dwuspadowym. Takie budynki już na etapie wznoszenia nie generują dużych lub dodatkowych kosztów, a poza tym, w późniejszej eksploatacji okazują się być wyjątkowo energooszczędne.

Chcesz mieć dom tani w użytkowaniu? Wybierz prostą bryłę!

Choć nie każdy ma tego świadomość, to właśnie rozplanowanie kształtu budynku, z zaleceniem na plan prostokąta sprzyja zaakceptowaniu projektu, który w przyszłości nie będzie drogi w utrzymaniu.

Zasada jest prosta. Chcesz wydać na budowę optymalnie uśrednione finanse, a jednocześnie cieszyć się później niedużymi wydatkami poniesionymi na utrzymanie budynku? Prosta bryła będzie jedynym i najlepszym wyborem. W takim przypadku, wszystkie pomieszczenia rozlokowane są na planie prostokąta. Salon i kuchnia, ale także taras powinny się znaleźć na południowej stronie działki. Pozostałe pokoje oraz sypialnia na zachodniej oraz wschodniej, zaś garaż spokojnie może zostać rozlokowany na ścianie północnej.

Prosta bryła zapewnia nie tylko optymalne koszty budowy, ale niższe rachunki w przyszłości. W zwartej konstrukcji ograniczamy ryzyko powstawania tzw. mostków termicznych, ale również błędów wykonawczych. Fachowcy cenią takie proste budynki, z których wznoszeniem radzą sobie bardzo dobrze.

Prosta bryła z instalacjami grzewczymi – co wybrać?

Aktualnie najbardziej optymalnym rozwiązaniem w zakresie ogrzewania domu jednorodzinnego, będzie tzw. podłogówka, która może i jest nieco droższa na etapie instalacji i budowy, ale w późniejszym czasie może prowadzić do oszczędności.

O zainstalowaniu ogrzewania i wyborze konkretnej technologii należy pomyśleć już na etapie projektu domu, aby później nie popełnić ryzykownych błędów.

Jeśli wybierzemy wspomnianą podłogówkę na całej powierzchni domu, którą podłączymy do kotła zasilanego energią elektryczną to w celu wyeliminowania wysokich rachunków, warto przemyśleć montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku. Tańszym rozwiązaniem eksploatacyjnym może być jednak także kocioł gazowy, który bardzo dobrze poradzi sobie z utrzymaniem optymalnej temperatury w domu, bez generowania wysokich kosztów.

Zwarta, prosta bryła z instalacjami wentylacyjnymi i grzewczymi - jaki projekt parterowy wybrać 4

Co z wentylacją domu parterowego?

Oczywiście jest ona wyjątkowo ważna dla zachowania nie tylko odpowiednich warunków w budynku, ale przede wszystkim dla dobrego funkcjonowania użytkowników. Wentylacja powinna być odprowadzona z każdego pomieszczenia domu typu, kuchnia, łazienka, spiżarnia, czy pralnia. Nie zaszkodzi jednak zaprojekować cały system wentylacji dla wszystkich pomieszczeń w domu, która zapewni idealne odprowadzenie pary wodnej i zanieczyszczeń.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest również rekuperacja, która ułatwia i umożliwia zapanowanie nad wentylacją domu. Choć sam montaż takiego rozwiązania to generowanie kosztów na etapie budowy, to mamy pewność, że powietrze pozostaje w stałym i prawidłowym obiegu.

Jeśli szukasz ciekawych projektów domów parterowych o prostej bryle i z dobrze zoptymalizowanymi instalacjami: grzewczą i wentylacyjną to zajrzyj na:DomoweKlimaty.pl

Z pewnością znajdziesz tu projekt, który Cię zainteresuje.

Artykuł partneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here