Naga MarketsŁukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

Tradycyjnie przed wyborami politycy nie próżnowali w postulatach i obietnicach. Prześcigali się zarówno w kwestii obniżek podatków jak i poprawy komfortu życia obywateli, przykładowo – deklarując podniesienie płacy minimalnej. Jak realizacja wszystkich obietnic polityków może wpłynąć na przedsiębiorstwa? Czy nasza gospodarka poradzi sobie ze wszystkimi deklaracjami kandydatów do sejmu i senatu bez żadnych trudności? O zagrożeniach dla małych i dużych przedsiębiorstw wynikających z realizacji obietnic wyborczych, o podniesieniu płacy minimalnej oraz o obecnych kosztach utrzymania pracowników i składkach ZUS, Cezary Andrzejczyk rozmawiał z Łukaszem Kozłowskim, głównym ekonomistą Federacji Przedsiębiorców Polskich.


Początkowy przedsiębiorca może liczyć na „w miarę komfortową” sytuację w zakresie składek ZUS

Jak twierdzi Kozłowski, przedsiębiorca rozpoczynający przygodę z wolnym rynkiem i własną działalnością gospodarczą, może liczyć na „w miarę komfortową” sytuacje jeżeli chodzi o początkowy poziom składek ZUS. Przez pierwsze pół roku jest bowiem zwolniony z części dotyczącej ubezpieczeń społecznych, musi jedynie uiszczać składkę zdrowotną. Następnie w okresie kolejnych dwóch lat przedsiębiorca korzysta z preferencyjnej stawki około 550 złotych miesięcznie i dopiero po 30 miesiącach przechodzi na system standardowy gdzie obecne składki sięgają około 1350 złotych.

W przyszłym roku nastąpi jednak niemal rekordowy wzrost o około 9% w ujęciu rocznym do poziomu 1440 złotych, co jest przedmiotem dużym kontrowersji i budzi wątpliwości co do przyszłorocznych warunków koniunkturalnych w jakich przyjdzie funkcjonować polskim przedsiębiorstwom, szczególnie tym najmniejszym.

Federacja Przedsiębiorców Polskich za powiązaniem składek ZUS z wysokością dochodów

Zdaniem Kozłowskiego, propozycja obecnego rządu dotycząca potencjalnego powiązania wysokości składek ZUS z wysokością miesięcznych dochodów przedsiębiorców pozwoliłaby na samoczynne regulowanie i zbilansowanie rynkowej koniunktury:

„W momencie kiedy przedsiębiorstwa zaczęłyby zarabiać mniej – na przykład w związku ze spowolnieniem gospodarczym – wtedy mniej wynosiłyby też ich obciążenia związane ze składką ZUS. Jest to jedna korzyści wynikająca z indywidualizacji poziomu składek. Obecny system obciąża przedsiębiorców osiągających niski dochodów, natomiast w odniesieniu do firm osiągających wysoki dochód obciążenia te okazują się marginalne” – wyjaśnia Kozłowski.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here