Naga MarketsJacob Zuma – prezydent RPA

Światowi liderzy regularnie są atakowani przez głosy krytyki płynące ze wszystkich stron, taki urok tego zawodu – zapytaj takie osoby jak Donald Trump, Theresa May czy Emmanuel Macron (to tylko parę przykładów). Pojawienie się platform typu Twitter ułatwiły społeczeństwu wyrażanie niezadowolenia. Każdy może nagrać i rozebrać na części pierwsze dowolne przemówienie, wystąpienie i akcje swoich liderów. Ta wolność słowa oraz publikacja milionów opinii w czasie rzeczywistym mogą poruszać rynkami oraz obalać liderów – twierdzi Emma Davidson, Menedżer ds. Komunikacji w FXTM.

Kiedy niezadowolenie wśród elektoratu wzrasta do momentu zgłoszenia wotum nieufności wobec lidera, zazwyczaj powoduje to jego ustąpienie. Jednak Republika Południowej Afryki jest swego rodzaju wyjątkiem. Chociaż kraj jest uważany za demokratyczny, Jacob Zuma właśnie zmierzył się z ósmym wotum nieufności. Czy oznacza to fundamentalne wady politycznej machiny, które utrzymują go przy władzy?

Te artykuły również Cię zainteresują
Zarzuty o nieuczciwe działania były kierowane w kierunku Zumy od lat, co uderzyło w zaufanie inwestorów. Na początku sierpnia ZAR umocnił się w stosunku do dolara amerykańskiego o 1,7%, stało się to gdy uchwalono głosowanie o wotum nieufności. Oczekiwania co do przejścia wotum były wysokie, głównie ponieważ głosowanie miało być tajne (w poprzednich przypadkach prezydent miał wgląd do głosów poszczególnych członków). Wydawało się, że dzięki ochronie tożsamości przeciwnicy Zumy mogą wreszcie otrzymać ochronę niezbędną do obalenia prezydenta. W rzeczywistości okazało się to niewystarczające, Zuma nie otrzymał wotum nieufności, a ZAR się osunął i stracił wszelkie zyski z ostatnich dwóch tygodni.

RPA już raz straciło w tym roku rating u trzech największych agencji, nie wpłynęło to na zaufanie inwestorów. Chociaż Republika Południowej Afryki pozbawiona jest trzech głównych czynników przyciągających zagranicznych inwestorów – wzrostu gospodarczego, solidnej polityki fiskalnej i stabilnej polityki – to ulubiona gospodarka rozwijająca się świata wciąż ma jeszcze jakiegoś asa w rękawie. Do 15 sierpnia ZAR wzrósł o 1,4% w stosunku do poprzedniego tygodnia, dzięki czemu stał się jedną z najlepiej radzących sobie walut spośród gospodarek wschodzących w tamtym tygodniu.

Wytrzymałość randa to dowód na siłę gospodarki zbudowanej na surowcach. Ostatni mocny spadek wartości ZAR (od 2011 do końca 2015) był rezultatem spadku wartości surowców oraz problemów z zatrudnieniem, co negatywnie odbiło się na wydajności gospodarki. Rand pozostaje solidny nawet w obliczu średniej kondycji surowców, a nawet ekstremalne niepokoje polityczne nie powstrzymały go w krótkim okresie.

Nieraz widzieliśmy inwestorów „kupujących newsy”, a ZAR nie jest wyjątkiem. Nagłówki skupiają się na korupcji wśród władzy, co sprawia, że rynki będą ostrożniejsze. Inwestorzy z pewnością byli popychani możliwością pojawienia się nowego lidera w tej gospodarce wschodzącej, jednak nie udało się tego osiągnąć. Oparty na surowcach rynek RPA z pewnością da sobie radę ze słabym rządem na krótką metę, ale gospodarka z pewnością ucierpi jeśli główne instytucje związane z energią, transportem drogowym i lotniczym czy gospodarką wodną zostaną zniszczone przez nieumiejętne zarządzanie i nadzór. Jeśli partia rządząca zostanie przegłosowana, rok 2019 może okazać się przełomowy dla RPA. Być może wtedy zobaczymy do czego rand jest naprawdę zdolny – niektórzy eksperci uważają, że USDZAR powinien znajdować się w okolicach 11,35. Pozycję na USDZAR możesz otworzyć u brokera FXTM.

USDZAR – wykres tygodniowyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here