Naga MarketsZUE ocenia, że obecny 'dołek inwestycyjny' nie zagraża spółceWarszawa, 19.08.2021 (ISBnews) – ZUE ocenia, że podpisanie kontraktów w projektach, gdzie spółka ma obecnie złożone najlepsze oferty o łącznej wartości ok. 370 mln zł, pozwoli „w miarę spokojnie” przeczekać okres obecnego „dołka inwestycyjnego”, poinformował prezes Wiesław Nowak.

„Na ten moment mamy sytuację, tzw. przerwę inwestycyjną, dołek inwestycyjny. Bardzo duża rywalizacja wykonawców prowadzi do wojny cenowej i z tym mamy do czynienia. Zakładając, że podpiszemy wykonanie zadań, gdzie mamy najkorzystniejsze oferty, to nasz backlog wzrośnie do ok. 1,6 mld zł. To nie jest kwota, która by nas satysfakcjonowała, ale w miarę spokojnie pozwoli czekać na projekty z nowej perspektywy” – powiedział Nowak podczas konferencji online.W komentarzu do wyników za I półrocze spółka podała, że obecny portfel zamówień ma wartość ponad 1,2 mld zł. Od początku 2021 roku spółka pozyskała nowe kontrakty o wartości ok. 68 mln zł netto. Dodatkowo ma wybrane przez zamawiających jako najkorzystniejsze oferty w przetargach typu „buduj” na rynku infrastruktury miejskiej na łączną kwotę ok. 302 mln zł netto oraz złożoną najlepszą ofertę w przetargu kolejowym na kwotę 69 mln zł netto.

Ze słów prezesa wynika także, że przed zatwierdzeniem finansowania z Krajowego Planu Odbudowy i funduszy unijnych raczej nie należy spodziewać się ogłoszenia żadnego większego przetargu przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

ZUE zwraca uwagę, że rynek infrastruktury kolejowej bacznie obserwuje działania PKP PLK. Pierwotne zapowiedzi dotyczyły ogłoszenia w tym roku przetargów na łączną kwotę ok. 17 mld zł. W czerwcu 2021 pojawił się jednak komunikat o kwocie 10 mld zł do końca roku z jednoczesnymi planami ogłaszania w kolejnych latach przetargów na kwoty kilkunastu miliardów złotych rocznie.

„Mamy za sobą pierwszą połowę roku i póki co, ogłaszane są jedynie pojedyncze przetargi. Kluczowa pula zleceń pojawi się prawdopodobnie nie wcześniej niż w IV kwartale 2021. Popyt ze strony wykonawców jest duży i niestety mamy do czynienia z wojną cenową. Wykonawcy niejednokrotnie składają oferty, które następnie na aukcjach są radykalnie obniżane cenowo” – napisał Nowak w komentarzu rynkowym, opublikowanym z wynikami spółki.

„Należy jednak zauważyć, że planowane przetargi to zadania głównie w konwencji 'buduj’, co jest dobrą wiadomością, gdyż oznacza skrócenie czasu realizacji. W konsekwencji, tego typu zadania są w mniejszym stopniu obarczone ryzykami takimi, jak zmiana cen czynników wytwórczych” – dodał.

W unijnej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027 duży nacisk będzie stawiany na rozwój transportu kolejowego. Jest to duża szansa dla polskiego systemu kolejowego, który jest w trakcie modernizacji i rozbudowy. Poza głównym budżetem UE, środki na kolej będzie można pozyskać m.in. z nowo utworzonego Funduszu Odbudowy, który ma wesprzeć gospodarkę UE po pandemii. Środki będzie można pozyskać również z programu „Łącząc Europę”, którego znaczna większość zostanie przeznaczona na inwestycje kolejowe, przypomniał szef ZUE.

invest

„Rynek miejski niezmiennie jest dla grupy ZUE głównym kierunkiem dywersyfikacji portfela zamówień. Pozyskujemy w tym segmencie zarówno zlecenia typu 'buduj’, jak i 'utrzymaj’. Ostatnio złożyliśmy najkorzystniejszą ofertę na kontrakt typu 'buduj’ w Dąbrowie Górniczej na kwotę 62 mln zł, a także w Krakowie na kwotę 27 mln zł oraz w Szczecinie na kwotę 213 mln zł. W przypadku popisania wszystkich tych umów oraz zadania kolejowego, dla którego mamy najlepszą ofertę, nasz backlog wzrośnie do ok. 1,6 mld zł, a kontrakty miejskie pozyskane tylko w tym roku stanowić będą ok. 25% naszego portfela. Ofertujemy dalej na tym rynku. Miasta zapowiadają przy wsparciu środków z UE kolejne inwestycje w infrastrukturę tramwajową” – wymienił prezes.

Głównym przedmiotem działalności grupy kapitałowej ZUE jest projektowanie oraz realizacja, w formule generalnego wykonawstwa, kompleksowych usług budowy i modernizacji linii tramwajowych oraz kolejowych, wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r. Skonsolidowane przychody ZUE wyniosły 901 mln zł w 2020 r.

(ISBnews)

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: analiza giełdowa | akcje ten square games | jsw akcje opinie | asseco notowania | kurs ciech | gpw biomed | dolar prognozy |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here