Naga Markets



Kurs polskiego złotegoNominalne stopy procentowe mogą być obniżone “w każdej chwili”, powiedział członek RPP Kamil Zubelewicz. W jego ocenie kolejne interwencje banku centralnego – lub inne działania zmierzające do osłabienia kursu złotego – są możliwe, choć systematyczne sztuczne osłabianie waluty sprzyja utrwalaniu się niekorzystnej struktury zatrudnienia w naszym kraju. Polski złoty traci we wtorek w stosunku do dolara, euro i funta. Tylko frank pozostaje słabszy, a para CHF/PLN spada poniżej 4,12 zł.

  • Większość członków RPP popiera łagodną politykę monetarną
  • Inflacja w 2021 roku będzie prawdopodobnie zaniżona z przyczyn metodycznych
  • Systematyczne osłabianie waluty sprzyja utrwalaniu się niekorzystnej struktury zatrudnienia w naszym kraju

Kurs złotego: celem RPP jest systematyczne osłabianie PLN

Większość członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) popiera łagodną politykę monetarną, a sygnałem zachęcającym do obniżek mógłby się stać wyraźny spadek liczby zatrudnionych w Polsce, podkreśla Zubelewicz.

Te artykuły również Cię zainteresują




Kamil Zubelewicz, członek RPP

Realne stopy procentowe pozostaną ujemne w dającym się wyobrazić horyzoncie czasowym. Nominalne stopy procentowe mogą być obniżone w każdej chwili, gdyż większość członków Rady popiera łagodną politykę monetarną. Teoretycznie obniżki stóp kosztem oszczędzających są możliwe tak długo, jak długo koszt kredytu jest większy od zera – podkreślił.

Jednocześnie członek RPP nie wierzy w skuteczność tej strategii, gdyż wspiera ona błędne inwestycje i zniechęca do oszczędzania w pieniądzu, ale można określić ją mianem dominującej. Sygnałem zachęcającym do obniżek mógłby się stać wyraźny spadek liczby zatrudnionych w Polsce.

Według niego, inflacja w 2021 roku będzie prawdopodobnie zaniżona z przyczyn metodycznych. Jedynie część takich różnic może być uwidoczniona przez porównanie polskiego indeksu cen konsumenckich CPI z unijnym zharmonizowanym wskaźnikiem HICP.

RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w 2020 r. – łącznie o 1,4 pkt proc. do 0,1% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Zubelewicz dodał, że celem RPP nie jest konkretny poziom kursu złotego, a raczej jego systematyczne osłabianie.

W Polsce od wielu lat obserwujemy systematyczne osłabianie kursu złotego – nie tyle w wyniku problemów naszej gospodarki, co celowej polityki wyższego celu inflacyjnego, dotującej eksporterów i konsumentów zagranicznych kosztem polskiego rządu i konsumentów polskich. W takiej sytuacji interwencje zgodne z długofalowym trendem nie są moim zdaniem w ogóle potrzebne – powiedział.

W jego ocenie systematyczne sztuczne osłabianie waluty sprzyja utrwalaniu się niekorzystnej struktury zatrudnienia w naszym kraju, odbiegającej od najbardziej rozwiniętych państw świata.

Plus500

Kurs złotego (PLN) traci względem dolara, euro i funta na Forex

Polski złoty kontynuuje silne osłabienie względem funta, a para GBP/PLN przebiła we wtorek poziom 5,22 i zbliża się w kierunku lokalnego szczytu 5,2530. Dolar odbija po ostatniej przecenie i kosztuje nieco ponad 3,70. Euro zdołało ponownie przebić okrągły poziom 4,50 po kilku tygodniach konsolidacji. Z kolei frank spada piątą sesję z rzędu i kosztuje niecałe 4,12.

Kurs USDPLN, GBPPLN, EURPLN i CHFPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDPLN, GBPPLN, EURPLN i CHFPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dow jones notowania | bitcoin wiadomosci | cena akcji pgnig dzisiaj | comparic |



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here