Naga MarketsJestem wielkim zwolennikiem formacji technicznych i jest kilka takich, które mogą dawać bardzo wiarygodne sygnały. Jednakże nie chodzi wcale o formacje same w sobie, ale o to co mówią one o dynamice rynku oraz tym jak traderzy pchają cenę.

W tym artykule chcę wyjaśnić jak “rozszyfrować” każdą formację, tak byś lepiej zrozumiał ruchy ceny. Druga część artykułu poświęcona zostanie 4 najlepszym formacjom oraz temu jak wykorzystać je, by podejmować lepsze decyzje tradingowe.

3 elementy formacji

#1 Podstawa: szczyty i dołki

Mimo, że brzmi to jak zupełne podstawy, to analiza tego jak kształtują się szczyty i dołki na Twoich wykresach buduje fundament do badania każdej formacji. Wkrótce będziemy kierować się do najważniejszych aspektów i praktycznych szczegółów, ale cała przyszła analiza wykresów oparta jest na zrozumieniu szczytów i dołków.

Wyższe szczyty i wyższe dołki

Pierwsza przesłanka mówi o tym, że wyższe szczyty sygnalizują zdrowy trend wzrostowy, podczas gdy niższe dołki sygnalizują trend spadkowy. Wkrótce poznamy niuanse dotyczące szczytów i dołków oraz bardziej zagłębimy się w ich koncepcję, ale to co zostało przed chwilą powiedziane jest dobrym punktem wyjścia.

Niższe szczyty i wyższe dołki

Kiedy widzisz, że cena nie daje rady ustanowić nowego szczytu lub dołka, może to służyć jako wczesny sygnał ostrzegający o nadchodzącej zmianie kierunku.

Poniższy zrzut ekranu pokazuje, że cena najpierw przestała tworzyć niższe dołki w trendzie spadkowym, a następnie zaczęła nawet formować wyższe szczyty i wyższe dołki. Jest to klasyczna formacja zmiany trendu i wzorce takie jak głowa z ramionami czy Cup and Handle (filiżanka) są zbudowane na tej zasadzie jak z resztą za chwilę zobaczymy.

#1 Pierwszy sygnał wskazujący, że coś się zmienia. Cena nie ustanawia już tak łatwo nowego dołka. | #2 Cena całkowicie przestaje tworzyć nowe minima i zaczyna się proces wzrostowy.

#2 Siła trendu: długość i nachylenie fal w trendzie

Siła trendu jest definiowana przez pojedyncze fale jakie występują w trendzie pomiędzy szczytami i dołkami. Należy tu patrzeć szczególnie na długość / rozmiar i nachylenie poszczególnych fal w trendzie, by uzyskać wyczucie jego siły.

Najbardziej podstawowa analiza wykresów skupia się tylko na samych szczytach i dołkach, lecz ważniejszą częścią jest zrozumienie tego co wydarzyło się pomiędzy nimi.

Na zrzucie ekranu poniżej możesz zobaczyć, że pierwsza fala w trendzie (pierwsza czarna strzałka) była bardzo długa i stroma. Druga fala była mniej stroma i trwała krócej. Ostatnia, trzecia fala w trendzie była o wiele krótsza i ledwo zdołała pokonać poprzedni szczyt – widzieliśmy też więcej knotów, które są kolejnym sygnałem odrzucenia i wyczerpania. Zbierając te wszystkie wskazówki do kupy, dało się przewidzieć odwrócenie poprzez zrozumienie koncepcji długości i nachylenia fal w trendzie.

#3 Siła trendu II: głębokość cofnięć

Kiedy już określisz, że cena jest w trendzie, cofnięcia w obrębie tego trendu mogą dostarczyć cennych informacji o tym, co może wydarzyć się następnie.

Poniższy zrzut ekranu pokazuje trend wzrostowy z wieloma zniesieniami i konsolidacjami pomiędzy. Jednakże zanim cena odwróciła bieg w kierunku trendu spadkowego, decydujące cofnięcie miało dużo większy rozmiar i czas trwania ukazując, że coś się zmieniło w równowadze i sentymencie kupujących oraz sprzedających.

Podczas gdy krótkie i płytkie zniesienia oznaczają, że trwający trend jest nienaruszony, to gdy cofnięcia stają się coraz częstsze i mają większe rozmiary, może zapowiadać to potencjalną zmianę trendu, gdyż powoli zmienia się balans pomiędzy kupującymi i sprzedającymi.

Część 2 – Zrozumienie 4 najlepszych formacji technicznych

Zwykle formacje tworzące się na wykresach nie są tak jednoznaczne, a raczej dalekie od tych, które widnieją na przykładach w podręcznikach tradingowych, czy też na stronach internetowych traktujących o tej tematyce. Zatem dużo ważniejsze staje się zrozumienie tego jak rozszyfrować daną formację, by podejmować właściwe decyzje tradingowe.

Spójrzmy teraz na 4 najczęściej handlowane i omawiane formacje oraz to jak stosuje się 3 omawiane poprzednio zasady do każdej z nich.

Trójkąt

Trójkąt ukazuje chwilowy okres konsolidacji w obrębie trendu lub przy rozpoczęciu nowego trendu. W trendzie wzrostowym trójkąt formuje się gdy zniesienie i cofnięcia stają się coraz mniejsze; kupujący za każdym razem wkraczają wcześniej, by wypchnąć cenę z powrotem do góry. Trójkąty są dużo bardziej niezawodne w trakcie ustanowionych trendów jako sygnał akumulacji pozycji przed następnym ruchem kontynuującym trend.

Wyższe dołki wznoszą się o wiele szybciej niż opadają niższe szczyty. Niedźwiedzie nie mogą zepchnąć ceny w dół z taką siła jak byki prowadzą ją w górę.

Głowa z Ramionami

Formacja głowy z ramionami sygnalizuje potencjale odwrócenie, a rozszyfrowanie jej każdej pojedynczej części szybko ukaże Ci jak dobrze formacja ta opisuje zmianę sentymentu:

Od lewego ramienia do głowy, cena tworzy wyższy szczyt. Najczęściej lewe ramię formuje się w trwającym trendzie i głowa jest wtedy zazwyczaj ostatnim pchnięciem w górę. Następnie, prawe ramię nie zdoła utworzyć wyższego szczytu co jest pierwszą wskazówką mówiącą o tym, że trend może być zakończony. Przełamanie linii szyi sygnalizuje wtedy, że cena zamierza utworzyć niższy dołek, potwierdzając tym samym odwrócenie trendu.

Sprawdź ofertę brokera XM, gdzie otrzymasz na start 30 USD, a Twoje saldo będzie zabezpieczone przed ujemnym depozytem.

Zdolność do interpretacji szczytów i dołków jest wszystkim czego potrzebujesz jeśli chodzi o odczytywanie formacji głowy z ramionami.

Formacja głowy z ramionami składa się z wyższych szczytów w następstwie których pojawia się niższy szczyt. Przełamanie linii trendu potwierdza przejście z byczego do niedźwiedziego nastawienia. Potrójny szczyt jest ostatnią próbą byków przed ostateczną kapitulacją.

Podwójny Szczyt / Podwójne Dno

Formacje podwójnego dna i podwójnego szczytu zapowiadają odwrócenie i podobnie jak przy głowie z ramionami, bazowa dynamika i powody ich tworzenia są takie same:

Drugi szczyt, który nie zdołał wybić pierwszego maksimum sygnalizuje, że nie ma wystarczająco kupujących, by wypchnąć cenę wyżej. Dlatego też kiedy widzisz podwójny szczyt lub podwójne dno często jest to sygnał zmiany w dynamice ceny. Jeśli mamy podwójny szczyt, następnie wybicie dołem i utworzenie nowych minimów, zmiana trendu jest potwierdzona.

Cup and Handle (filiżanka)

Formacja Cup and Handle to również po prostu seria szczytów i dołków; Na poniższym zrzucie ekranu formacja ukazuje powolne przejście z trendu spadkowego w nowy trend wzrostowy. Na początku widzisz serię niższych dołków, następnie jest konsolidacja na dnie formacji Cup nad Handle i ostatecznie cena zaczyna tworzyć nowe, wyższe szczyty. Kiedy cena wybija szczyt formacji, trend wzrostowy zostaje potwierdzony. Potencjalna formacja Cup and Handle, przy której nie dochodzi do wybicia poprzednich maksimów staje się formacją podwójnego szczytu.

#1 Cena nie zdołała utworzyć niższego dołka co wskazuje na brak presji podażowej | #2 “Handle” (uchwyt filiżanki) na poprzednim szczycie ukazuje bardzo płytkie zniesienie i zapowiadał, że byki mają większą kontrolę

Wniosek: Spróbuj zrozumieć co mówi Ci cena

Jak widzisz, możesz zrozumieć i rozszyfrować wszystkie najważniejsze formacje poprzez spojrzenie na to jak formują się szczyty i dołki, jakie nachylenie i długość mają fale trendu oraz jak głębokie są cofnięcia. Wiedza ta pozwala również ocenić jakość formacji i pomoże Ci poprawić zdolność czytania wykresów.

Podsumujmy to, czego dowiedziałeś się o cegiełkach budujących analizę formacji:

  1. Szczyty i dołki stanowią fundament wszelkiej analizy wykresu.
  2. Pierwsza zmiana sentymentu występuje kiedy cena przestaje tworzyć wyższe szczyty lub niższe dołki.
  3. Długość i nachylenie fali trendu definiuje jego ogólną siłę.
  4. Głębokość cofnięcia pomiędzy falami trendu powie Ci wiele o równowadze pomiędzy kupującymi, a sprzedającymi.

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


Artykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here