Naga Markets„Inwestowanie zawiera w sobie fundamentalny paradoks: w jaki sposób mamy pozostać zdyscyplinowani, skoncentrowani i pewni siebie w obliczu ciągłej niepewności?”
Mark Douglas, W transie inwestowania.

Zrozumienie pracy Marka Douglasa „W transie inwestowania” nie jest zadaniem łatwym. Autor był filozofem rynków finansowych i tam gdzie wielu posługuje się sformułowaniem w stylu „po prostu..” (np. „Po prostu większość traci”,  „Po prostu trading jest trudnym zajęciem”.), Douglas z pasją zapytywał: „A dlaczego większość traci? Dlaczego inwestowanie na rynkach jest tak trudne? Co powoduje, że ludzie odnoszący sukcesy w innych dziedzinach życia na rynkach finansowych często sobie nie radzą?  Uznawał więc, że prawda na temat tradingu jest dopiero do odkrycia i że ogólnikowe formułki w stylu  „po prostu..” tak naprawdę niczego nie wyjaśniają.

Drugim powodem wybiórczej i raczej niedokładnej recepcji  myśli Marka Douglasa zdaje się być systemowość  jego myślenia. Dążył do tego, bo w jego refleksji jedna myśl uznana za prawdę prowadziła do kolejnej, a ta do następnej, aż uzyskamy pełny obraz poprawnego tradingu. Chyba nie wszyscy są wstanie zaakceptować opinię (oraz wysiłek poznawczy jaki się z tym wiąże), iż prawda na temat dowolnej dziedziny ludzkiej aktywności jest z konieczności systemem powiązanych ze sobą przesłanek, twierdzeń i wnioskowań (opartych na logice).  Trzeci i ostatni powód, który utrudnia wykorzystanie mądrości autora The disciplined  trader, to jego innowacje terminologiczne. Jakie szanse zrozumienia książki W transie inwestowania ma czytelnik, który nie przyswoi i nie opanuje znaczenia takich terminów jak choćby „rozbieżność psychologiczna” lub „czarna dziura analizy”?

Pozostaje więc pytanie – czy warto w takim razie czytać Marka Douglasa? Czy warto tak się „męczyć”, gdy mamy tylu znacznie mniej skomplikowanych autorów podkreślających „jaki to ten trading jest prosty…”?  Rozumiem pytanie, lecz zadałem sobie inne, a mianowicie: Jak się prawidłowo zabrać do czytania w Transie inwestowania?  Uznałem, że trzeba w pierwszej kolejności wykonać mozolną pracę przygotowawczą, trzeba uważnie przeczytać wstęp i pierwszy rozdział  książki, by uzyskać grunt do całości książki. Właśnie taką optykę zaproponowałem uczestnikom webinaru 24 lipca tego roku. Pracowaliśmy ponad dwie godziny natomiast nagranie, które dzisiaj mam do zaoferowania zbiera esencję tego, co wówczas osiągnęliśmy. Do nagrania dodaję plik pdf zawierający cytaty użyte podczas wykładu. Korzystam w tym wypadku z uprzejmości wydawnictwa Helion, które wyraziło zgodę na upublicznienie wykładu i pliku z licznymi nawiązywaniami do książki.

Wykresy w formacie PDF dostępne pod linkiem.

Wszystkie materiały można śledzić pod tagiem tylko price action. Subskrybuj kanał Comparic na YouTube, aby być na bieżąco z najnowszymi materiałami wideo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here