Naga Marketsccf forex comparic fibonacci harmonicKiedy Leonard z Pizy (znany dzisiaj przede wszystkim jako Fibonacci) prawie 1000 lat temu stworzył swój niezwykle prosty na pierwszy rzut oka ciąg liczbowy (o początku 0; 1 i kolejnych wyrazach będących sumą dwóch poprzednich) zwany ciągiem Fibonacciego nie spodziewał się z pewnością, że zafascynuje naukowców, badaczy i ludzi z różnych dziedzin życia w tak odległych czasach.

Zniesienia Fibonacciego

Wszystko to za sprawą „złotej proporcji”, którą można wyznaczyć na podstawie jego ciągu. Pozwala również rozrysować spiralę logarytmiczną, której proporcje odnajdujemy w przyrodzie, sztuce, nauce i jak się okazuje również w przypadku rynków finansowych!

Współczynnik Fibonacciego

To co interesuje nas najbardziej w przypadku analizy technicznej wykresów metodą zniesienia Fibonacciego to współczynniki Fibo. Nie będziemy tutaj zagłębiać się w teoretyczne sposoby obliczania poszczególnych współczynników – wystarczy nam jedynie wiedza, że biorą się z operacji wykonywanych na kolejnych liczbach znajdujących się w ciągu Fibonacciego oraz na „złotej liczbie” (fi). W programach do analizy technicznej zazwyczaj korzysta się z kilku najpopularniejszych poziomów Fibo. W kolejności są to 0,236, 0,382, 0,5, 0,618, 0,786, 1,618, 2,618 oraz 4,236.

Współczynniki te wykorzystywane są następnie do prowadzania analiz na wykresach zarówno pod względem zmian czasu, zmian ceny jak i zmian czasowo-cenowych. Jednym z najprostszych i jednocześnie najpopularniejszych zastosowań tychże współczynników są zniesienia Fibonacciego wyznaczające nam między innymi poziomy odwrócenia, na wysokości których cena zaczyna podążać w przeciwnym kierunku (na przykład z powodu korekty lub powrotu do właściwego trendu).

Przykładowe zniesienia Fibonacciego naniesione na wykres. Pomagają w wyznaczaniu strefy wsparć/oporów oraz docelowych poziomów ruchu ceny. Źródło: MT4 Purple Trading.

Zniesienia Fibonacciego – o czym warto pamiętać?

Musisz wiedzieć, że zniesienia Fibonacciego wymagały będą od Ciebie sporego zapasu cierpliwości oraz sporej konsekwencji. Jeżeli chcesz je stosować warto pomyśleć o zastosowaniu innych technik pozwalających na wyznaczenie poziomów wsparć oraz oporów – dzięki temu zwiększasz prawdopodobieństwo skuteczności swojej analizy oraz dajesz sobie większe szanse na zarobek. Chcąc efektywnie wykorzystywać zniesienia Fibonacciego warto wcześniej dokładnie poznać zasady zachowania się ceny i jej ruchów na wykresie. Bez tej umiejętności zastosowanie nawet tak prostych metod Fibo jak zniesienia może okazać się zbyt dużym wyzwaniem.

 

                                              Kolejna lekcja: Co to jest SWAP?                                   Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. Co wy wracacie do tych staroci?
    Podam wam 4 współczynniki wiecej nie ma ./14.09/ 16.03 /22,23,/ 52.28/ one sa zmienna czasu i ograniczone liczbą pi oraz pi r do kwadratu, gdzie r jest wielkoscią wypadkową wektorów pola tworzonego przez wykres
    Nie stosujcie takich staroci jak fibonaci szukajcie nowych rozwiązan
    Oczywiscie
    zyczę powodzenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here