Naga Marketsccf forex comparic fibonacci harmonicLeonardo Fibonacci na stałe wpisał się w karty historii swoimi dziełami z zakresu matematyki. Jedna, Liber Abaci jest, a przynajmniej powinna być, szczególnie bliska traderom. To w niej opisany został tzw. ciąg Fibonacciego, którego cechy powszechnie wykorzystywane są na rynkach finansowych. Analitycy Elliott Wave International przekonują, dlaczego tak ważne, aby każdy początkujący trader poznał metodę wyznaczania zniesień wewnętrznych.


Ciąg Fibonacciego jest podstawą Teorii Fal Elliotta. Wgłębiając się w nią szybko dostrzeżemy, że ruchy korekcyjne, które pojawiają się na wykresie często kończą się właśnie na poziomach zniesień Fibonacciego. Ten artykuł przybliży Ci, czego możesz spodziewać się w momencie gdy rynek wchodzi w fazę korekty.


Zniesienia oraz ruchy korekcyjne

Fibonacci Retracements

Powyższy rysunek przedstawia wycinek większego trendu – falę pierwszą oraz następującą po niej korektę oznaczoną jako fala druga. Często zdarza się, że druga fala w trendzie znosi 61,8% ruchu fali pierwszej – głęboko korygujący w ten sposób pierwotny impuls wzrostowy. Coraz częściej ruch ten jest przedłużany nawet do poziomu 78,6% pierwotnego impulsu. Bazowym scenariuszem jednak nadal pozostaje test zniesienia 61,8.

Wykres po prawej pokazuje natomiast schemat korekty fali trzeciej trendu. Czwarta fala w trendzie często koryguje poprzedni impuls w nieznacznym stopniu – do poziomu 38,2% fali trzeciej. Jeżeli trend jest na prawdę silny, częstym widokiem będzie korekta sięgająca jedynie okolic zniesienia 23,6 fali trzeciej.

Jak to wygląda w praktyce?

Poniżej widzimy przykład pięciofalowego trendu jaki pojawił się na wykresie S&P500.

Wave 2 retracement

Fala druga głęboko skorygowała pierwotny impuls oznaczony jako fala 1. Na wykresie dostrzegamy zaznaczone zniesienia Fibonacciego, z których to właśnie 61,8 (poziom 1087,5) został przetestowany.

Wave 4 retracement

Fala czwarta z kolei dość płytko skorygowała, najdłuższą w trendzie, falę trzecią. Lokalne dno pojawiło się na poziomie 1163,75 co jest poziomem bardzo bliskim zniesienia 38,2% (1169,1).

To zaledwie niewielki wycinek tego tematu. Jeżeli jesteś zainteresowany wykorzystaniem mierzeń Fibonacciego do wyznaczania potencjalnych miejsc zwrotnych na wykresie zapraszam Cię do ściągnięcia darmowego, czternastostronnicowego eBooka na ten temat.


How You Can Use Fibonacci to Improve Your Trading

Jak wykorzystanie zniesień Fibonacciego może usprawnić Twój trading?

Jeśli jesteś zainteresowany zniesieniami Fibonacciego, ściągnij darmowego eBooka na ten temat przygotowanego przez analityków Elliott Wave International.

Wayne Gorman, w swojej książce pt. How You Can Use Fibonacci to Improve Your Trading wytłumaczy:

  • Czym jest Złota Proporcja, Złota Spirala oraz Złota Podział,
  • Jak wykorzystać mierzenia Fibonacciego do prognozy przyszłych ruchów ceny,
  • Jak za pomocą mierzeń wyznaczyć potencjalne miejsca zwrotne na wykresie…

Zdobądź eBook How You Can Use Fibonacci to Improve Your Trading zupełnie za darmo >>

Ten artykuł pojawił się na Elliott Wave International i został opublikowany pod oryginalnym tytułem Learn How to Apply Fibonacci Retracements to Your Trading. EWI jest największą firmą zajmującą się prognozowaniem rynków finansowych na świecie. Analitycy EWI działają pod kierownictwem Roberta Prechtera, zapewniając analizy rynkowe klientom instytucjonalnym oraz indywidualnym przez całą dobę.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here