Naga Marketsbitcoin-platnosciAmerykański ekonomista specjalizujący się w gospodarce międzynarodowej, a także profesor ekonomii stosowanej na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa skrytykował nadanie bitcoinowi statusu prawnego środka płatności w Salwadorze. W opinii Steva Hanke decyzja ta może źle wpłynąć na gospodarkę tego kraju. Co więcej, wątpi on w to, że w kryptowalucie tej będzie można zapłacić, chociażby za przejazd taksówką, ponieważ ponad połowa Salwadorczyków nie posiada nawet konta bankowego. 

Bitcoin pod ostrzałem

Steve Hanke należy do grona ekonomistów, którzy nie przepadają za najpopularniejszą kryptowalutą. Kiedyś nazwał ją nawet aktywem spekulacyjnym o zerowej wartości fundamentalnej. Podczas jednego z wywiadów udzielanego dla Kitco News profesor ekonomii stosowanej na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa wyraził swoje negatywne poglądy na temat nadania bitcoinowi statusu prawnego środka płatniczego w Salwadorze. W jego opinii osoby, które głosowały za tą ustawą, wykazały się ,,głupotą’’. 

Ekonomista ten powątpiewa m.in. w to, że ktokolwiek będzie płacił w BTC za przejazd taksówką. Mówiąc o tym, podkreślił, iż większość obywateli tego kraju posługuje się gotówką, a nieliczni posiadają konta bankowe.

Innym problemem, którego doszukał się Steve Hanke, jest potrzeba konwersji bitcoinów na dolary. Należy jednak przypomnieć, iż władze Salwadoru pracują nad specjalną infrastrukturę, która pozwoli na przyjmowanie płatności bezpośrednio w tej kryptowalucie. 

JPMorgan również dzieli się negatywnymi poglądami

Podobne obawy, co Steve Hanke, wyraził ostatnio również jeden z największych holdingów finansowych na świecie. Mowa tu o JPMorgan, który stwierdził, że przyjęcie bitcoina, jako prawnego środka płatniczego w Salwadorze nie przyniesie większych korzyści ekonomicznych. 

Bank ten podkreślił w notatce skierowanej do inwestorów, iż nie tylko trudno jest dostrzec jakiekolwiek wymierne zalety tej decyzji, ale również może ona zagrozić negocjacjom z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW). Organizacja ta stwierdziła bowiem, że przyjęcie BTC, jako środka płatniczego w Salwadorze będzie wiązać się zarówno z konsekwencjami finansowymi, jak i prawnymi.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here