Naga MarketsSłowo “uchodźca” kojarzy się w ostatnim czasie z tłumami Syryjczyków szturmujących Europę. Warto jednak pamiętać, że w historii uchodźcami byli również Adam Mickiewicz czy Albert Einstein. Poniżej krótka lista posegregowana alfabetycznie.

_MickiewiczAdam Mickiewicz

Polski poeta, organizator i dowódca wojskowy. Autor dramatu Dziady oraz epopei narodowej Pan Tadeusz. Uciekł w 1831 roku z Polski do Francji bezpośrednio po upadku powstania listopadowego.

Te artykuły również Cię zainteresują
 


 

_EinsteinAlbert Einstein

Niemiecki fizyk żydowskiego pochodzenia. Twórca teorii względności, laureat nagrody nobla. Pomimo faktu, że był jednym z najbardziej znanych naukowców w Niemczech został zmuszony do opuszczenia kraju i emigracji do USA na skutek antysemickiej polityki Hitlera.


 

_ChopinFryderyk Chopin

Polski kompozytor i pianista. Był jednym z najsłynniejszych pianistów swoich czasów. Tak samo jak Mickiewicz uciekł z Polski do Francji po upadku powstania listopadowego.

 


 

Madeleine Albright

Polityk. Urodziła się w żydowskiej rodzinie zamieszkałej w Czechosłowacji. Z rodziną uciekła do USA w 1948 w wyniku czechosłowackiego zamachu stanu. Albright była pierwszą kobietą na stanowisku sekretarza stanu USA.


 

Salman Rushdie

Brytyjski pisarz i eseista indyjskiego pochodzenia. W wieku 13 lat przeniósł się do Anglii by podjąć naukę. Światową sławę przyniosła mu powieść “Szatańskie wersety”. Powieść spotkała się z niezwykłą wrogością w krajach muzułmańskich. Rushdie został wyklęty przez wyznawców tej religii, a jego książki płonęły na stosach. Po oficjalnym obłożeniu go fatwą, nakazującą każdemu wiernemu muzułmaninowi zabicie pisarza, musiał żyć w ukryciu pod stałą ochroną policji.


Sergey Brin

Programista. Urodzony w ZSRR jako syn ekonomisty żydowskiego pochodzenia. W wieku sześciu lat wyemigrował razem z rodziną do Stanów Zjednoczonych, gdzie studiował informatykę i matematykę. Wspólnie z Larrym Pagem stworzyli wyszukiwarkę Google.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here