Naga MarketsEthereum ETHOczekiwany hard fork Ethereum ponownie został przełożony. Odnajdźmy w tym jednak pozytyw. Jeśli ktoś wcześniej tego nie zrobił, może wykorzystać ten czas i – z naszą pomocą! – wyedukować się w temacie Constantinople. Zapraszamy więc do lektury poniższego artykułu.


Hard fork Ethereum – Constantinople – powoli staje się odpowiednikiem gry komputerowej “Duke Nuken Forever” czy płyty “Chinese Democracy” legend rocka z Guns n’ Roses. Wszyscy długo na niego czekają i… nie mogą się doczekać, bo jego start jest stale przekładany.

Gdy się Vitalik śpieszy, to się diabeł cieszy?

Zmiany, które wprowadza hard fork (o tym później), zostały zatwierdzone przez deweloperów już 31 sierpnia 2018 r. W połowie września nasz redakcyjny kolega Mirosław Wilk przygotował podsumowanie tego, co miało się zmienić w technologii Ethereum. Wszyscy z wypiekami na twarzy czekali na październik. Niestety. W sieci testowej o nazwie Ropsten zauważono poważny błąd konsensusu pomiędzy węzłami. Wdrożenie Constantinopole przełożono.

Dalej historia nie przestaje być na swój sposób fascynująca. 7 grudnia ’18 ogłoszono, że zmiany zajdą w 2019 r. Zespół Ethereum zdecydował wówczas, że aktualizacja Constantinople dojdzie do skutku przy bloku transakcyjnym 7 080 000, co miało wypaść na obecny okres. Niestety po raz kolejny wystąpiły przeciwności losu. Tym razem wykryto krytyczną lukę bezpieczeństwa wewnątrz jednej z planowanych zmian. Audyt ChainSecurity wskazał że w kodzie aktualizacji znalazła się luka, która pozwalała na kradzież środków użytkowników. Tym samym wdrożenie hard forka w życie zajmie jeszcze trochę czasu. Jest jednak na co czekać! I teraz dochodzimy do tego, co zapewne najbardziej was interesuje.

Zmiany, zmiany, zmiany…

Constantinopole wprowadza pięć ważnych poprawek. Poniżej opisujemy je wszystkie:

  • EIP 145 – aktualizacja o charakterze technicznym, związana jest z bardziej wydajnym przetwarzaniem informacji przy inteligentnych kontraktach. Ogólnie nie wzbudza ona żadnych kontrowersji;
  • EIP 1052 – odpowiada za optymalizację realizacji kodu w przypadku rozbudowanych inteligentnych kontraktów, dzięki czemu sprawdzane są wyrywkowo tylko najważniejsze kody kontraktu, a nie całość. Usprawni pracę deweloperów nad inteligentnymi kontraktami;
  • EIP 1283 – również ma zastosowanie przy inteligentnych kontraktach, wprowadza bowiem zmodyfikowaną strukturę opłat GAS dla deweloperów. Ma doprowadzić do obniżenia opłat tam, gdzie nie miały miejsca realne operacje lub gdy wiązały się one z wykorzystania niewielkich zasobów. Dzięki temu obniżone zostaną koszty ponoszone przez deweloperów przy tworzeniu smart-contractów. W przyszłości planuje się wprowadzenie opłat dla użytkowników przechowujących swoje dane na blockchainie (rent fees);
  • 1014 – to zmiana opracowana przez samego Vitalika. Ma na celu poprawienie skalowalności Ethereum – czyli znaczne zwiększenie liczby transakcji przetwarzanych na sekundę (t/s) w oparciu o tzw. state channels oraz transakcje realizowane poza głównym blockchainem (offchain). Dzięki temu ma wzrosnąć przepustowość sieci oraz jej pojemność. Sam Buterin widzi w tym przyszłość projektu oraz całego rynku;
  • EIP 1234 – aktualizacja wywołująca największe kontrowersje, zmniejsza bowiem wynagrodzenie z tytułu wydobycia bloku z 3 do 2 ETH, ale jednocześnie opóźnia „bombę trudności wydobycia” o 12 miesięcy. Pierwotnie celem twórców projektu Ethereum było przejście z osiągania konsensusu w ramach PoW na PoS – na tzw. Casper. Autor  EIP 1234 – Afri Schoedon, nazwał go „najlepszą propozycją na ustabilizowanie emisji, przy jednoczesnym opóźnieniu bomby.” Przeciwnicy zmniejszenia wynagrodzenia za wydobycie bloku obawiają się, iż mniejsze zyski doprowadzą do centralizacji sektora miningu Ethereum, do czego przyczynić może się także coraz szersze zastosowanie w procesie kopania wyspecjalizowanych jednostek ASIC.

Zmiany a ekonomia

Obniżenie nagrody z 3 do 2 ETH będzie miało niebagatelny wpływ na ekonomiczną stronę projektu. W praktyce doprowadzi do tego, że górnicy przy obecnym sprzęcie i dotychczasowym zużyciu prądu będą uzyskiwać aż o 30%  mniej zysku. Już teraz – przy obecnych cenach ETH – kopanie tokenu jest nierzadko nieopłacalne. Sytuację może uratować tylko wzrost kursu. I chyba na to liczą inwestorzy, ponieważ w ostatnim czasie Ethereum odnotowało wzrost wartości.

Założenia kupujących mają podłożę w podstawowym prawie ekonomii – zasadzie popytu i podaży. Mniejsza nagroda za blok to niższa inflacja oraz podaż, co z kolei powinno doprowadzić do wzrostu ceny ETH.

Jeśli jednak wzrosty nie nastąpią, część górników zapewne odłączy swój sprzęt, co niestety doprowadzi do zmniejszenia mocy obliczeniowej sieci i jej stabilności.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here