Naga MarketsPunktualnie o godzinie 14:30 opublikowana została paczka danych z Stanów Zjednoczonych. Poznaliśmy najnowsze dane dotyczące zamówień na dobra trwałe amerykańskich przedsiębiorstw, a także szacunkową zmianę poziomu Produktu Krajowego Brutto. Jak dzisiejsze publikacje wpłynęły na dolara?


Dynamika zmiany wartości zamówień na dobra trwałe wzrosła w grudniu, lecz wzrost ten nie sprostał rynkowym prognozom. Wskaźnik durable goods orders wyniósł -0,4% m/m wobec prognozowanego wzrostu o 2,6%. Sytuacja i tak jest lepsza niż przed miesiącem, kiedy zamówienia zanurkowały o blisko 5%.

Znacznie ważniejszym dla inwestorów wskaźnikiem jest oczywiście szacunkowa zmiana w poziomie PKB. Najnowszy szacunek wskazuje na wzrost amerykańskiego produktu krajowego brutto w czwartym kwartale minionego roku o zaledwie 1,9%. Wartość ta jest zauważalnie niższa od prognozowanej, na poziomie 2,2% i diametralnie niższa od zmiany PKB w trzecim kwartale. Wówczas amerykańska gospodarka poszerzyła się o 3,5%.

Jak czytamy w raporcie Bureau of Economic Analysis wzrost w poziomie produktu krajowego brutto odzwierciedla pozytywny wpływ konsumpcji prywatnej na gospodarkę. Negatywny wpływ eksportu oraz wydatków rządowych został w części skompensowany przez wyższy poziom inwestycji mieszkaniowych czy wzrost poziomu zapasów.

Deflator PKB, zgodnie z wcześniejszymi prognozami, wyniósł 2,1%. Wyżej od raportowanego kwartał wcześniej wzrostu o 1,4%, choć należy pamiętać, że to są dopiero wstępne szacunki.

Reakcja dolara:

Choć opublikowane dane są jedynie wstępnymi szacunkami prezentowanych wartości, ich wydźwięk jest raczej negatywny dla amerykańskiej waluty:

EUR/USD

Ostatnie godziny na EUR/USD to szeroka konsolidacja poniżej poziomu 1,07. Sytuacji jak na razie nie zmieniły popołudniowe publikacje

USD/JPY

Spora zmienność pojawiła się na USD/JPY w związku z dzisiejszymi publikacjami. Para pozostaje jednak powyżej średnich, które wciąz wskazują na kontynuację wzrostów.

GBP/USD

Para utrzymuje się poniżej strefy oporu w rejonie 1,2550.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here