Punktualnie o godzinie 14:30 opublikowana została paczka danych z Stanów Zjednoczonych. Poznaliśmy najnowsze dane dotyczące zamówień na dobra trwałe amerykańskich przedsiębiorstw, a także szacunkową zmianę poziomu Produktu Krajowego Brutto. Jak dzisiejsze publikacje wpłynęły na dolara?
Dynamika zmiany wartości zamówień na dobra trwałe wzrosła w grudniu, lecz wzrost ten nie sprostał rynkowym prognozom. Wskaźnik durable goods orders wyniósł -0,4% m/m wobec prognozowanego wzrostu o 2,6%. Sytuacja i tak jest lepsza niż przed miesiącem, kiedy zamówienia zanurkowały o blisko 5%.
Znacznie ważniejszym dla inwestorów wskaźnikiem jest oczywiście szacunkowa zmiana w poziomie PKB. Najnowszy szacunek wskazuje na wzrost amerykańskiego produktu krajowego brutto w czwartym kwartale minionego roku o zaledwie 1,9%. Wartość ta jest zauważalnie niższa od prognozowanej, na poziomie 2,2% i diametralnie niższa od zmiany PKB w trzecim kwartale. Wówczas amerykańska gospodarka poszerzyła się o 3,5%.
Jak czytamy w raporcie Bureau of Economic Analysis wzrost w poziomie produktu krajowego brutto odzwierciedla pozytywny wpływ konsumpcji prywatnej na gospodarkę. Negatywny wpływ eksportu oraz wydatków rządowych został w części skompensowany przez wyższy poziom inwestycji mieszkaniowych czy wzrost poziomu zapasów.
Deflator PKB, zgodnie z wcześniejszymi prognozami, wyniósł 2,1%. Wyżej od raportowanego kwartał wcześniej wzrostu o 1,4%, choć należy pamiętać, że to są dopiero wstępne szacunki.
Reakcja dolara:
Choć opublikowane dane są jedynie wstępnymi szacunkami prezentowanych wartości, ich wydźwięk jest raczej negatywny dla amerykańskiej waluty:
EUR/USD

USD/JPY

GBP/USD
