Naga MarketsW. D. Nordhaus oraz P. M. Romer nagrodzeni nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii
źródło: Królewska Szwedzka Akademia Nauk

Nagroda Nobla to Złoty Graal dla wszystkich osób naukowo zajmujących się fizyką, chemią, medycyną czy literaturą. W powszechnej opinii, jest to ukoronowanie ogółu działań pracowników naukowych mających na celu poprawę poziomu naszej wiedzy czy komfortu życia. Choć sam Nobel, twórca jednego z najstraszliwszych wynalazków w historii nie widział powodu by nagradzać ekonomistów, Bank Centralny Szwecji sfinansował tę kategorię w 1968 roku. Dziś poznaliśmy kolejnych dwóch laureatów nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.


Są nimi William D. Nordhaus, wykładowca Uniwersytetu Yale oraz pracujący w Stern School Of Business, Paul M. Romer. Naukowcy zostali nagrodzeni za opracowanie metod rozwiązywania najbardziej podstawowych i pilnych pytań naszych czasów na temat tego, w jaki sposób tworzymy długotrwały, zrównoważony i trwały wzrost gospodarczy – informuje dziś Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

Nordhaus, którego książkę do ekonomii znają wszyscy studenci tego kierunku, od lat .70 ubiegłego wieku pracuje nad zmierzeniem kosztów globalnego ocieplenia. Jest również autorem modeli ekonometrycznych pozwalających znaleźć najbardziej efektywny sposób radzenia sobie ze skutkami wzrostu średniej temperatury na Ziemii.

Romer, który w tym roku opuścił fotel głównego ekonomisty Banku Światowego od lat apeluje do polityków i banków centralnych, aby ci zaprzestali wysiłków w dostosowaniu cykli koniunkturalnych, a zaczęli skupiać się na promocji nowej technologii, która w jego opinii zapewni światowej gospodarce dłuższe okresy wzrostu.

Prace obu nie dostarczają rozstrzygających odpowiedzi, ale ich odkrycia przybliżyły nam odpowiedź na pytanie w jaki sposób możemy osiągnąć trwały i zrównoważony wzrost gospodarczy na całym świecie – uzasadnia swoją decyzję Komisja Noblowska. Oprócz prestiżu nagrodzeni podzielą się po równo nagrodą finansową w wysokości 9 milionów koron szwedzkich (około 3,7 mln złotych).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here