Naga MarketsPublikacja minutek FOMC nie wstrząsnęła rynkiem
Publikacja minutek FOMC nie wstrząsnęła rynkiem

Jedne z najbardziej oczekiwanych wydarzeń makroekonomicznych tego tygodnia już za nami. Czego dowiedzieliśmy się z publikacji tak zwanych minutek z ostatniego posiedzenia FOMC? Jak na tą publikację zareagowali inwestorzy? O tym, poniżej:


Najważniejszą informacją jaka pojawiła się w dzisiejszej publikacji jest ta o rozsądnej dyskusji jaka była prowadzona podczas wrześniowego posiedzenia FOMC. Członkowie Komitetu mieli nie zgadzać się co do jednego – terminu kolejnej podwyżki stóp procentowych.

Większość z posiadaczy prawa głosu na posiedzeniu zgodziła się z tezą, że warunki wymagane przez Fed do podwyżki stóp uległy znaczącej poprawie. Niemniej jednak kilku z nich oponowało przy próbach zmiany poziomu tychże już we wrześniu. Ich zdaniem należy poczekać na potwierdzenie ze strony publikacji makroekonomicznych, co powinno zostać odczytane jako przyznanie, że grudniowy termin podwyżki jest bardzo poważnie brany pod uwagę przez FOMC.

Wciąż najczęściej poruszanym powodem “na nie” dla szybkiej podwyżki stóp jest zbyt wolne tempo wzrostu gospodarczego oraz poziomu inflacji. Zdaniem kilku członków ostrożnościowe podejście może pozwolić rynkowi pracy na ‘złapanie dodatkowego oddechu’. Stwierdzenie to oczywiście znalazło przeciwników takiego podejścia, którzy przekonują, że jest ono niepotrzebnym przegrzewaniem gospodarki. FOMC zgodził się jednak co do tego, że głównymi czynnikami ryzyka zarówno dla dalszego cyklu podwyżek Fed jak i dla amerykańskiej gospodarki są czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne w postaci ryzyka zbyt powolnego powrotu cen na pożądane poziomy.

Podsumowując, dzisiejsze minutki choć o nieco jastrzębim zabarwieniu nie wprowadzają przełomu w prognozach dotyczących terminu najbliższej podwyżki. Wciąż głównym scenariuszem pozostaje grudzień, co potwierdzają ostatnie wzrosty wyceny dolara na rynku. Choć dolar zapewnił daytraderom nieco więcej zmienności w godzinach wieczornych, z pewnością minutki FOMC nie dostarczają powodów do masowej wyprzedaży amerykańskiej waluty.

Rzut oka na rynek:

EUR/USD

eurusdh1USD/JPY

usdjpyh1GOLD

xauusdh1Pełna treść minutek FOMC dostępny jest w języku angielskim na stronie Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej >>>tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here