Naga Markets
Banknoty i monet rupii indonezyjskiej IDRRynki wschodzące nie radzą sobie najlepiej przed wyborami średniookresowymi w Stanach Zjednoczonych. Jednak nie tyczy się to indonezyjskiej rupii (IDR), która w stosunku do dolara zyskuje w tym miesiącu około 3%.

Wzrostowy rajd stawia rupię w czołówce walut azjatyckich. Fundusze zagraniczne zwiększają aktywa indonezyjskie w ostatnich tygodniach wraz z szybszym od prognoz wzrostem i stosunkowo łagodną 3-procentową inflacją przy wzmożonym popycie.

Rupia została również wzmocniona przez wprowadzenie krajowego kontraktu typu forward bez obowiązku dostawy, który ma na celu zmniejszenie popytu dolarowego na zagranicznym rynku NDF i powstrzymanie gromadzenia waluty amerykańskiej.

“Inwestorzy zagraniczni odczuwają silny wzrost zainteresowania indonezyjskimi obligacjami i akcjami, a wielu z nich zdaje sobie sprawę, że krajowe fundamenty są bardziej odporne niż oczekiwano, zwłaszcza obligacje rządowe” – powiedziała Satria Sambijantoro, ekonomistka w PT Bahana Sekuritas w Dżakarcie.

Rupia odzyskuje część strat

Jak zauważa Nick Twidale, dyrektor operacyjny w Rakuten Securities Australia w Sydney: “Jedną z najbardziej dotkniętych EM walut w ciągu ostatnich kilku miesięcy jest IDR, a w obecnych warunkach nie jest zaskakujące, że odzyskuje część swoich strat. Ruch ten był bardziej agresywny w przypadku IDR, podobnie jak w przypadku wcześniejszych spadków.”

Zobacz też: Odejście Angeli Merkel wzmocni euro?

Według Twidale’a, opór wobec dolara powinen znaleźć się w okolicach poziomów 14,80 – 14,90, które stanowiły ograniczenie konsolidacji. Kolejnych ruchów spodziewać się można wraz z rozwojem sytuacji na linii USA – Chiny oraz wszelkich innych wydarzeń ze Stanów po wyborach uzupełniających do Kongresu.

Wykres liniowy USDIDR w skali dziennej obejmujący okres 1 roku
Wykres USDIDR


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here