Naga MarketsW środowisku inwestorów i spekulantów powszechnie uznaje się, że strategia to technika zawierania transakcji. Nie jest to jednak do końca słuszna opinia, bowiem strategiczne myślenie oparte jest o znacznie szerszy kontekst postępowania. Dotyczy to nie tylko metody zawierania transakcji, ale także szerokiego spektrum zarządzania kapitałem, zarządzania ryzykiem, zarządzania celami czy optymalizacją. Tutaj trzeba mieć jakąś wizję własnego sukcesu. Bez tego ani rusz.

  • Wyobraźnia kształtuje fakty, życie i rzeczywistość w jakiej poruszają się inwestorzy. Cała gra odbywa się najpierw w głowie, a dopiero później w świecie realnym.
  • Inwestorzy pozbawieni wyobraźni to inwestorzy bez perspektyw. Sukces jest odwzorowaniem strategii, którą nosimy w samych sobie
  • Dotarcie do celu w znaczniej mierze uzależnione jest od tego, czy potrafimy wyobrazić sobie plan ze wszystkimi szczegółami. Dotyczy to przede wszystkim konsekwencji naszych decyzji

Nadanie kształtu swojej strategii zależy od tego czy potrafimy sobie ją wyobrazić

Droga do osiągnięcia niezależności finansowej powinna więc zostać z góry szczegółowo przemyślana, zaplanowana, a przede wszystkim wyobrażona. Dokładnie tak, jak to zostało powiedziane. Wyobraźnia, bowiem odgrywa szczególną rolę w życiu każdego człowieka i nie trzeba nikogo długo do tego przekonywać. Dzięki niej potrafimy nadać kształt swojemu przyszłemu życiu i sprawić, że jest ono fascynujące.

Szczególne znaczenie ma wyobraźnia dla konstruktora, inżyniera czy technika. Architekt nie zbuduje domu, dopóki nie wyobrazi go sobie ze wszystkimi szczegółami. Podobnie my musimy najpierw stworzyć w głowie nasz plan dotarcia do celu. To czy nasz sukces ma szanse powodzenia czy nie, w gruncie rzeczy uzależnione jest od tego czy potrafimy go sobie wyobrazić. Strategia pozbawiona wyobraźni to strategia pozbawiona wszelkich perspektyw.

Zobacz również: 10 faktów o Forex, o których możesz nie wiedzieć

Najpierw gra odbywa się w umyśle gdzie trzeba doświadczyć goryczy strat i smaku sukcesów

Musimy więc najpierw w naszej głowie wymalować drogę, którą będziemy podążać. Drogę tą należy przejść dokładnie tak jakbyśmy to zrobili w rzeczywistości. Musimy oczyma wyobraźni doświadczyć wybojów, którymi będziemy podążać oraz smaku sukcesów, które zamierzamy osiągnąć. Wszystkie transakcje stratne i zyskowne oraz ich konsekwencje, muszą najpierw zaistnieć w naszej głowie.

Generalnie chodzi o to, że najpierw należy rozegrać wszystko w nas samych, skalkulować wszystkie sytuacje i dopiero wtedy jak osiągniemy odpowiedni stopień realizacji będziemy mogli reagować na prawdziwym rynku zgodnie z mapą istniejącą w nas samych. To właśnie w ten sposób  tworzymy własną przestrzeń i rozwijamy kreatywność. W obecnych czasach cecha ta jest niezbędna w każdej dziedzinie życia, a szczególnie na drodze do sukcesu. Jak wiadomo wielu pracodawców wymaga od swoich pracowników kreatywności.

Zobacz również: Popyt na złoto w Indiach może być najniższy od trzech dekad

Kreatywność to podstawowe narzędzie sukcesu, bez którego nic by nie powstało

Niewielu jednak rozumie, że jest ona właśnie wcielaniem w życie pomysłów które pochodzą z wyobraźni. Czy wyobrażacie sobie, aby takie firmy jak Microsoft, Apple czy Facebook powstały bez jej udziału? Założyciele każdej z tych firm musieli wykazać się kreatywnością. Musieli we własnej wyobraźni stworzyć zasady, na podstawie których będą działać oraz cele do jakich będą dążyć.

Oczywiście nikt z nas nie będzie zakładał drugiego Facebooka, ale to właśnie ludzie kreatywni są wstanie przetrwać na rynku. To jaki obraz tradingu zbudujemy we własnej wyobraźni, taki też rezultat otrzymamy w rzeczywistości. Jeżeli więc ponosimy notoryczne straty, oznacza to, że nie mamy właściwej podbudowy psychologicznej. Nie potrafiliśmy objąć umysłem rezultatów naszych decyzji inwestycyjnych.

Zobacz również: Wall Street rośnie, postęp prac w pracach nad lekiem przeciw Covid-19

Stań się odwzorowaniem mapy własnego sukcesu.

Musimy więc starać się stworzyć w sobie mapę sukcesu i stać się jej odwzorowaniem. Cały nasz trading musi być odzwierciedleniem planu, który nosimy w sobie. To jakie każdy z nas otrzyma efekty zależy tylko i wyłącznie od nas samych i nikogo więcej. Zrzucanie odpowiedzialności na osoby trzecie, na rynek czy brokera, w żaden sposób nie zmieni naszej sytuacji.

Kreatywność jest także tym czynnikiem, który pozwala na zbudowanie planu inwestycyjnego wybiegającego w przyszłość. Plan ten jest dowodem na to, że jesteśmy gotowi do realizacji naszych celów. Wszystko to co wyobrażaliśmy sobie do tej pory w sposób naturalny, możemy sformalizować na papierze w sposób uporządkowany. Plan taki, powinien być efektem naszego wewnętrznego nastawienia, a nie kalką internetowych guru.

Zobacz również: Konferencja Online “Strategie Tradingowe” już 25 kwietnia

Trading plan to dokument strategiczny wybiegający w przyszłość

Poprawnie sporządzony trading plan powinien zawierać charakterystykę naszego przedsięwzięcia, a przede wszystkim głównie cele – długo, średnio i krótkoterminowe. Dodatkowo należy umieścić w nim technikę realizacji celów, zagrożenia, kontrolę ryzyka, a także przewidywane koszty i przychody z inwestycji. Wszystko to ma za zadanie pozwolić oszacować opłacalność inwestycji oraz prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu jeszcze zanim wypłyniemy na głębokie wody.

Innymi słowy tworzymy nic innego jak przyszłościową zwartą koncepcję naszej wyprawy. Jest to zatem dokument strategiczny, który należy napisać w taki sposób jakby to właśnie od niego zależało, czy to co sobie zaplanowaliśmy ma rację bytu czy nie.

Autor artykułu poleca także:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here