Naga Marketsznak drogowy z napisem volatility aheadNaturalną kolejną rzeczy na rynkach finansowych wydają się być korekty następujące po impulsach lub fakt, że większość inwestorów traci w długim okresie. Kierujący działem zarządzania aktywami w Natixis, Jean Raby stwierdza jednak, że nową rzeczywistością na rynkach finansowych jest ogólnie pojęta zmienność. 


Powracamy do fundamentalnych risk on, risk off – tłumaczył zebranym na Canada Fintech Forum Jean Raby, zarządzający aktywami o łącznej wartości ponad biliona dolarów. W ostatnich latach złe wieści były de facto sygnałem wzrostów, ponieważ oznaczały bardziej akomodacyjną politykę monetarną banków centralnych. Obecnie znajdujemy się w świecie, gdy złe wiadomości, rzeczywiście są złymi wiadomościami a dobre informacje nie wywołują już takiej euforii wśród inwestorów – przekonuje Raby.

Październik miesiącem spadków

Choć oficjalnie październik wciąż trwa, to już dziś można podsumować ostatnie tygodnie na rynkach. A te wiązały się tylko z jednym – negatywnie pojmowaną zmiennością. Indeks VIX reprezentujący oczekiwania inwestorów co do krótkoterminowej zmienności indeksu S&P500 wzrósł na początku miesiąca z okolic 11 do nawet 28 punktów. Ostatni raz tak wysoko indeks strachu znajdował się w lutym tego roku, kiedy to i samo SPX znajdowało się na poziomach, które jak później się okazało stały się tegorocznymi minimami indeksu.

stopy zwrotu indeksów future
źródło: finviz.com

W ujęciu miesięcznym S&P500 traci niemal 7%, niemiecki DAX 6,4%, a złożony z największych spółek amerykańskiego parkietu Dow Jones znajduje się nieco ponad 5,1% poniżej kreski. Tymczasem najwyższe zwroty notują futures na towary (cukier, kakao, kawa) oraz… indeks VIX.

Czy zatem czeka nas kontynuacja spadków? Raby studzi niedźwiedzi zapał niektórych inwestorów: Spoglądając na dane fundamentalne jesteśmy wciąż na dobrej drodze (…) żaden rynek nie znajduje się w kryzysie, a zagrożenia płynące z Turcji czy Argentyny wydają się przesadzone.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here