Naga Marketszmienność_volatilityInwestorzy posiadający swoje środki ulokowane w funtach szterlingach przygotowują się na huśtawkę zmienności w wysokości nawet 3% w wyniku grudniowych wyborów w Wielkiej Brytanii, które wyznaczą dalszy kurs Brexitu i być może ustalą długoterminowy trend dla brytyjskiej waluty. Wskaźnik zmienności implikowanej dla funta w następnym miesiącu obudził się z zimowego snu i wzrósł do najwyższego poziomu od czasu referendum w sprawie Brexitu w 2016 r. Oznacza to, że brytyjska waluta może albo wzrosnąć do około 1,32 USD albo spaść do 1,25 USD, zgodnie z cenami na rynku opcji.


Funt z największą zmiennością od czerwca 2016 r

Waluta Wielkiej Brytanii, barometr ryzyka Brexitu, pozostała w tym tygodniu w dużej mierze niewzruszona, oscylując około poziomu 1,2850 USD, nawet po serii rozczarowujących danych gospodarczych. Kluczem dla przyszłości funta są obecnie wybory. Biorąc pod uwagę potencjalne wyniki aktualne scenariusze to:

  • Wygrana obecnego rządu wspieranego przez partię Brexit i jego możliwą strategię Brexitu bez porozumienia;
  • Wygrana lewicowej koalicji, która może dążyć do radykalnego przeglądu i zmian w gospodarce;
  • Zawieszony parlament, który może przedłużyć impas w Wielkiej Brytanii.

W związku z nadchodzącymi wyborami sytuacja może się nieco ożywić – powiedział Valentin Marinov, szef działu badań i strategii walutowej grupy 10 w Credit Agricole SA.

Na chwilę obecną zmienność implikowana dla pary GBPUSD w perspektywie miesiąca osiąga rekordowy poziom 12,03%, co jest niemal 2,5 raza większą wartością niż w przypadku pary EURUSD czy USDCAD. Dopiero w perspektywie półrocznej zmienność pary GBPUSD spada poniżej 10 procent.

Zmienność implikowana, źródło: sentryderivatives

Perspektywa dla funta staje się jaśniejsza w większości scenariuszy wyborczych

Sondaże pokazują obecnie na czele rządzącą Partię Konserwatywną, ale wybory pozostają trudne do przewidzenia, z mniejszymi partiami w centrum uwagi. Referendum ws. Brexitu pokazuje, że ludzie mogą zagłosować inaczej niż pokazują sondaże.

Marinov dodał, że inwestorzy sprzedają krótkoterminową zmienność i kupują potencjał dla długoterminowych wahań. Uważa, że dzięki temu różnica między kontraktami dwutygodniowymi a miesięcznymi również jest największa od czerwca 2016 r. ponieważ zakup ochrony przed huśtawką zmienności staje się coraz droższy.

Opcje prognozujące wzrost do 1,36 USD w ciągu trzech miesięcy mogą mieć sens. Wszyscy nadal koncentrują się na ankietach, w których rośnie poparcie dla zarówno Torysów, jak i Partii Pracy  – powiedział Marinov.

Ankieta strategów i inwestorów przeprowadzona w Bloomberga w zeszłym tygodniu wykazała, że ​​funt może wzrosnąć o ponad 4% do 1,34 USD po grudniowym głosowaniu, jeśli konserwatyści wygrają. Z kolei zwycięstwo Partii Pracy, choć postrzegane jako bardzo mało prawdopodobne, spowodowałoby spadek o ponad 4% do 1,23 USD.

Kurs GBPUSD w czwartek na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs GBPUSD w czwartek na interwale dziennym, tradingviewcom


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here