Naga Markets



W tym tygodniu sieć Ethereum czeka rewolucja. Będą miały miejsce dwie aktualizacje. Dowiadujemy się tego z oficjalnego biuletynu Ethereum z dn. 22 lutego.

Zmiany mają zajść w bloku Ethereum 7 280 000, który ma zostać wydobyty 28 lutego. Jednak, biorąc pod uwagę nieprzewidywalny charakter miningu, wdrożenie może nastąpić już jeden lub dwa dni przed planowanym terminem lub po nim – zastrzegają twórcy ETH.

Z ogłoszenia dowiadujemy się też, że Constantinopole i St. Petersburg miały być pierwotnie wdrażane oddzielnie. Tą pierwszą aktualizacją mieliśmy się cieszyć już od stycznia, ale wtedy ze względów bezpieczeństwa przesunięto ją na luty.

Zmiany, zmiany, zmiany

Constantinopole przyniesie platformie wiele usprawnień wydajnościowych i zmniejszenie nagrody za wydobycie tokenów. Nagroda za wykopanie każdego bloku dla górników spadnie teraz z 3 do 2 ETH. W rezultacie może przełożyć się to na wyższy kurs ETH.

Druga aktualizacja sieci, St. Petersburg, ma na celu usunięcie poprzedniej aktualizacji, Ethereum Improvement Proposal 1283, z sieci testowych Ethereum.

Konstantynopol

Constantinopole wprowadza także pięć ważnych poprawek do sieci. Poniżej opisujemy je wszystkie:

  • EIP 145 – aktualizacja o charakterze technicznym, związana jest z bardziej wydajnym przetwarzaniem informacji przy inteligentnych kontraktach. Ogólnie nie wzbudza ona żadnych kontrowersji;
  • EIP 1052 – odpowiada za optymalizację realizacji kodu w przypadku rozbudowanych inteligentnych kontraktów, dzięki czemu sprawdzane są wyrywkowo tylko najważniejsze kody kontraktu, a nie całość. Usprawni pracę deweloperów nad inteligentnymi kontraktami;
  • EIP 1283 – również ma zastosowanie przy inteligentnych kontraktach, wprowadza bowiem zmodyfikowaną strukturę opłat GAS dla deweloperów. Ma doprowadzić do obniżenia opłat tam, gdzie nie miały miejsca realne operacje lub gdy wiązały się one z wykorzystania niewielkich zasobów. Dzięki temu obniżone zostaną koszty ponoszone przez deweloperów przy tworzeniu smart-contractów. W przyszłości planuje się wprowadzenie opłat dla użytkowników przechowujących swoje dane na blockchainie (rent fees);
  • 1014 – to zmiana opracowana przez samego Vitalika. Ma na celu poprawienie skalowalności Ethereum – czyli znaczne zwiększenie liczby transakcji przetwarzanych na sekundę (t/s) w oparciu o tzw. state channels oraz transakcje realizowane poza głównym blockchainem (offchain). Dzięki temu ma wzrosnąć przepustowość sieci oraz jej pojemność. Sam Buterin widzi w tym przyszłość projektu oraz całego rynku;
  • EIP 1234 – aktualizacja wywołująca największe kontrowersje, zmniejsza bowiem wynagrodzenie z tytułu wydobycia bloku z 3 do 2 ETH, ale jednocześnie opóźnia „bombę trudności wydobycia” o 12 miesięcy. Pierwotnie celem twórców projektu Ethereum było przejście z osiągania konsensusu w ramach PoW na PoS – na tzw. Casper. Autor  EIP 1234 – Afri Schoedon, nazwał go „najlepszą propozycją na ustabilizowanie emisji, przy jednoczesnym opóźnieniu bomby.” Przeciwnicy zmniejszenia wynagrodzenia za wydobycie bloku obawiają się, iż mniejsze zyski doprowadzą do centralizacji sektora miningu Ethereum, do czego przyczynić może się także coraz szersze zastosowanie w procesie kopania wyspecjalizowanych jednostek ASIC.

Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here