Naga MarketsKliknij po więcej informacji

Wczoraj pożegnaliśmy jednego z moich ulubionych członków Rezerwy Federalnej, zasiadającego na fotelu wiceprezesa, Stanleya Fischera. Kiedyś, gdy tak duży bankier jakim jest Fischer rezygnował z tak wysokiego stanowiska można było spodziewać się, że robi sobie miejsce na… jeszcze wyższe stanowisko. Tym razem wydaje się jednak, że tak nie będzie…


Stanley Fischer ma 73 lata i przyznajcie, gdzie byłoby mu lepiej niż w Fed? Bankier prawdopodobnie zamierza udać się na zasłużoną emeryturę i wcale mu się nie dziwię. W trakcie swojej kariery inspirował tysiące ekonomistów i finansistów – w tym mnie. Być może jest w tym zasługa jego hebrajskiego

Te artykuły również Cię zainteresują
Co po rezygnacji Fischera zrobi Trump?

Nieoczekiwana rezygnacja wiceprzewodniczącego Fed daje prezydentowi szansę na uformowanie Rezerwy zgodnie z własnymi preferencjami. W tym momencie aż cztery miejsca wymagają uzupełnienia, a już w przyszłym roku Trump będzie musiał wybrać nowego szefa Fed po tym jak trzeciego lutego minie kadencja Janet Yellen.

Przyjrzyjmy się ostatnim działaniom Trumpa:

  1. Uniknięcie zamknięcia rządu. Rynki już przyzwyczaiły się do gorących debat związanych z zadłużeniem Stanów Zjednoczonych. Wczoraj Trump uniemożliwił politykom przeprowadzenie kolejnej z nich dzięki stworzeniu planu budżetowego na długo przed końcowym terminem na końcu września. Co więcej, prezydent zaakceptował plan stworzony przez Demokratów, odrzucając pracę swojej własnej partii.
  2. Budżet nie zakłada wydatków na mur. Głośne zapewnienia Trumpa o oddzieleniu Meksyku od Stanów wysokim murem pozostaną prawdopodobnie w świecie niespełnionych fantazji. Znajdą się jednak środki na poważne straty wyrządzone przez huragan Harvey w Teksasie.
  3. Uchylenie DACA. Deffered Action for Childhood Arrivals to utworzony jeszcze za czasów administracji Obamy program pozwalający dzieciom nielegalnych imigrantów na pozostanie w Stanach. Dziennikarze z całą pewnością nie pokazali jeszcze pełni swoich możliwości w tworzeniu łapiących za serce nagłówków. Trump tymczasem cieszy się, że nie potrzebuje głosów społeczeństwa jeszcze przynajmniej przez 2,5 roku.

Europa na celowniku

Dziś poznamy najnowszą decyzję monetarną EBC. Po publikacji oświadczenia Mario Draghi poprowadzi konferencję prasową w siedzibie Europejskiego Banku Centralnego. Rynki zastanawiają się, czy Bank zdecyduje się na obniżenie wciąż agresywnego programu skupu aktywów. Obecnie EBC co miesiąc skupuje aktywa za kwotę 60 miliardów EUR.

Tymczasem poziom ryzyka politycznego w Europie wyraźnie spadł. Choć sprawa Grecji wciąż jest nierozwiązana, to jednak znalazła się bezpiecznie pod grubym dywanem. Rynki skupiają się wobec tego… na EBC.

Zacznij śledzić najlepszych traderów eToro i księguj zyski razem z nimi!

Jakakolwiek wzmianka o tym, że sytuacja gospodarcza strefy polepsza się lub stwierdzenie, że obecny stymulus jest już niepotrzebny pośle EUR dalej w górę.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here