Naga MarketsPunktualnie o godz. 14:15 poznaliśmy jeden z najistotniejszych raportów czwartkowej sesji. Mowa tu oczywiście o wynikach zmiany zatrudnieania pozarolniczego ADP. Jak w ostatnich tygodniach zmienił się poziom zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym i co najważniejsze – jak na najnowsze dane reaguje dolar


Raport ADP przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym na piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS). Dzisiejsze wyniki okazują znacznie gorsze zarówno od oczekiwań jak i poprzedniego odczytu.

27 tysięcy zamiast 180 tysięcy – ADP publikuje najnowszy raport

Rynek spodziewał się publikacji za maj 2019 roku na poziomie 180 tysięcy nowych etatów, ostateczny rezultat to jedynie 27 tysięcy. Poprzedni odczyt plasował się natomiast znacznie wyżej, na poziomie 275 tysięcy. Za tak słaby wynik w dużej mierze odpowiedzialny był znaczny spadek zatrudnienia w małych przedsiębiorstwach (do 49 pracowników)

Wynik znacznie poniżej prognoz sprawił, że para walutowa USD/JPY znalazła się na sesyjnych minimach.

Źródło: ADP

„Po przesadnie silnym kwietniu, w maju odnotowano najmniejszy wzrost od rozpoczęcia ekspansji”, powiedział Ahu Yildirmaz, wiceprezes i współprzewodniczący ADP Research Institute. „Duże firmy nadal pozostają silne, ponieważ są lepiej przygotowane do konkurowania o pracę na trudnym rynku pracy” – dodał.

Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics, skomentował: „Wzrost zatrudnienia słabnie. Niedobór siły roboczej utrudnia wzrost zatrudnienia, szczególnie w małych firmach, a zwolnienia u tradycyjnych detalistów są bolesne.”

Dolar traci 50-pipsów do jena

Kurs dolara w relacji do jena po słabej publikacji ADP osunął się i wymazał całe, wypracowane wcześniej zyski. Jak widać na wykresie 15-minutowym poniżej, krótko przed odczytem z USA testowane były wczorajsze maksima na USD/JPY. Jednakże po publikacji kursy osunął się pod wsparcie przy 187,40, gdzie zlokalizowany jest dołek z poprzedniej sesji. Dopóki na zamknięciach kolejnych interwałów cena pozostaje ponad wsparciem, notowania dolara mogą poruszać się w zakresie, którego opór stanowi poziom 108,35.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie jeszcze ponad 300 innych walorów >>

Kurs dolara do jena (USD/JPY) - wykres 15-minutowy - 5 czerwca 2019
Kurs dolara do jena (USD/JPY) – wykres 15-minutowy – 5 czerwca 2019

Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl!
Aktualny harmonogram i zapisy na:   Webinary XM.COMtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here