Naga MarketsCena złota nadal powyżej 1800 USD. Na rynku zmienił się układ sił, ETF vs hedge Cena złota od ponad tygodnia utrzymuje się ponad poziomem 1800 dolarów za uncję. Teraz jednak większy wpływ na notowania od traderów z funduszy hedgingowych zdają się mieć fundusze ETF, dzięki którym fizyczny zapas kruszców wzrósł do rekordowych poziomów. Pokazują to rosnące ceny złota przy zmniejszających się pozycjach traderów z rynku kontraktów terminowych.

  • Cena złota rośnie mimo coraz mniejszych pozycji na rynku kontraktów futures
  • Zapas złota na zabezpieczenie funduszy ETF wzrósł do rekordowych poziomów
  • Fundusze ETF stały się największymi graczami na rynku złota

Fundusze ETF przyćmiły hedge fundy na rynku złota

W ostatnim czasie notowania znalazły się ponad poziomem 1800 dolarów za uncję. Takie ceny kruszcu ostatnio widziane były w 2011 roku. Jednak co ciekawe, ekspozycja funduszy hedgingowych na rynku kontraktów terminowych na złoto konsekwentnie maleje. Powiększa się natomiast zapas fizycznego złota na zabezpieczenie funduszy ETF i wyniósł ponad 3 tysiące ton, więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz też: Forex Tester. Najlepsze narzędzie do testów i symulacji?

Mając na uwadze powyższe, zauważalna jest zmiana w strukturze rynku, ponieważ zmniejszenie pozycjonowania na rynku kontraktów futures nie wpłynęło na zatrzymanie, czy też przerwanie wzrostu, tak jak to zwykle miało miejsce w przeszłości.

– Fundusze ETF to teraz zdecydowanie “najgrubsze ryby”. W przeszłości z pewnością stanowiły one czynnik, ale było też wiele innych – fundusze hedge, CTA, day traderzy. Ci jednak stali się bardzo ostrożni z powodu braku płynności na rynku – powiedział David Govett, szef handlu metalami szlachetnymi w Marex Spectron.

Cena złota wspierana przez poziom 1800 dolarów

Na wykresie dziennym kontraktów terminowych na złoto, cena wybiła ponad koniec czerwca z ruchu bocznego otwierając drogę dalszym wzrostom. Po przetestowaniu obszar w okolicach 1760 dolarów jako nowego wsparcia, kurs dotarł do poziomu 1800 dolarów za uncję. Ten z kole został pokonany w tym miesiącu i do teraz powstrzymuje sprzedających.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych. Sprawdź warunki brokera.
Cena kontraktów terminowych na złoto | giełda Comex

Popyt na fundusze ETF bazujące na fizycznym złocie wskazuje na wiarę w długoterminowe wzrosty kruszcu. Szef strategii dla rynków towarowych w Saxo Bank, Ole Hansen jest zdania, że złoto w nadchodzących miesiącach może przetestować rekordowe maksima na poziomie 1920 dolarów za uncję.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here