Naga MarketsJeden z największych banków na świecie, posiadający silną pozycję w sektorze inwestycyjnym Deutsche Bank poinformował w niedzielę o zmianie najwyższego kierownictwa. Dotychczasowy CEO, John Cryan zostanie zastąpiony przez wieloletniego pracownika Deutsche Bank, Christiana Sewinga. 


Pogłoski dotyczące ewentualnej zmiany na fotelu prezesa największego europejskiego pożyczkodawcy pojawiły się przed tygodniem. Wówczas światło dzienne ujrzała notatka służbowa Johna Cryana, który zapewniał, że jest absolutnie oddany służbie bankowi i kontynuowaniu ścieżki, którą Deutsche Bank rozpoczął trzy lata temu.

Zbyt wielki by upaść

Nowy, 47-letni CEO Deutsche Bank spędził w banku aż 25 lat zajmując się kwestiami ryzyka oraz audytem działalności pożyczkodawcy. Zmiana prezesa może zaskakiwać – w branży pojawiają się głosy, że Deutsche Bank rozważa fuzję z innym, europejskim bankiem. Zdaniem ekspertów, mniejszy nastawiony bardziej regionalnie bank poradzi sobie znacznie lepiej z powrotem na ścieżkę właściwego wzrostu.

Deutsche Bank, podobnie jak pozostałe europejskie banki wyszedł z ostatniego kryzysu finansowego w zauważalnie gorszej kondycji niż banki amerykańskie. Od lat DB ma problemy z powrotem do dawnej rentowności i choć obecna sytuacja banku jest daleka od złej, to nie ulega wątpliwości, że nagłe załamanie rynku, spora kara finansowa czy inne nieprzewidziane problemy mogą łatwo zaburzyć obecną, delikatną sytuację.

Globalna ekspozycja na ryzyko Deutsche Bank i wysokie zaangażowanie na rynku derywatyw powoduje, że zdaniem wielu, Deutsche Bank jest bankiem zbyt wielkim by upaść. Europejscy regulatorzy na czele z EBC zdają sobie sprawę z rozmiarów banku i problemów jakie może wywołać finansowa zadyszka pożyczkodawcy.

Bank kontynuuje w tym roku dalsze cięcie swojej aktywności tradingowej, która niegdyś była najlepiej opłacalną częścią działalności Deutsche Bank.

Nowe plany Deutsche Banku

Paul Achleitner, prezes rady nadzorczej banku w swoim oświadczeniu przyznał, że John Cryan odgrywał kluczową rolę w działalności banku lecz po kompleksowej analizie rada nadzorcza doszła do wniosku, że Deutsche Bank potrzebuje nowej dynamiki w realizacji założeń banku. 

Nowy CEO w opinii Achleitnera jest silnym, zdyscyplinowanym liderem i jak donoszą informatorzy Wall Street Journal na zamkniętym spotkaniu prezes rady nadzorczej przyznał, że jego bank posiada odpowiednią strategię, lecz jest ona słabo egzekwowana. Dodatkowo, zdaniem Achleitnera rynek nie rozumie kierunku Deutsche Bank.

Choć od początku roku do kwietniowego minimum akcje Deutsche Bank na niemieckim parkiecie straciły już 32%, to poniedziałkowa sesja otwiera się luką hossy. Czyżby więc inwestorzy z ulgą przyjęli informację o odejściu Johna Cryana z fotelu prezesa banku? 

DBK pozostaje w silnym trendzie spadkowym, którego końcem może być powrót powyżej poziomu 12,5 EUR. Oporem będzie również średnia z 50 ostatnich sesji, która znajduje się obecnie około 30 centów wyżej.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here