Naga MarketsZmarnowane dekady i ogromne problemy demograficzne. Co stanie się z Irakiem?Irak ma za sobą zmarnowane dekady rozwoju. Począwszy od lat 80. XX wieku, trawiony jest on przez wojny. Często wskazuje się, że jego największy skarb (ropa) stał się jednocześnie jego największym przekleństwem. Obecnie bowiem blisko 90% budżetu pochodzi właśnie z jej wydobycia. Co więcej, mocno rosnąca liczba ludności tego kraju sprawia, że nie wiadomo jak zapewnić im miejsca pracy, co może skutkować kolejnymi niepokojami.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zmarnowane dekady Iraku

– Irak generalnie rzecz biorąc, jest w gorszej kondycji od lat 80. XX wieku. Oczywiście Polska też współuczestniczyła wcześniej, właśnie w latach 70, w różnych projektach rozbudowy infrastruktury, między innymi przemysłowe, ale też dróg. I w zasadzie od tamtej pory w Iraku jest źle. Różnica między czasami Saddama a mniej więcej obecnymi jest taka, że przede wszystkim korupcja jest na podobnym poziomie, natomiast bezpieczeństwo jest na bardzo niskim poziomie, a to się odbija na aktywności zawodowej, przedsiębiorczości. – wskazuje Łukasz Przybyszewski.

Zobacz również: Indeks WIG Banki zyskał w maju ponad 17%. SN odsuwa groźbę kredytów frankowych

Efektem ostatnich dekach jest fakt, że obecnie państwo Irackie funkcjonuje na zasadach wytworzonych jeszcze za czasów dyktatury Saddama Husajna (obalony w 2003 roku podczas 2 wojny w zatoce), czyli oprzeć się o węglowodory, oprzeć się o przemysł i w mniejszym stopniu o usługi. Podejście do tych założeń nie uległo zmianie, niemniej zdecydowanie podupadł przemysł, za sprawą wszelkich wojen.

Warto bowiem przypomnieć, że Irak do państw pokojowych nie należał. Za rządów byłego dyktatora kraj ten prowadził m.in. wojnę z sąsiednim Iranem (1980-1988), która kosztowała życie setki tysięcy żołnierzy i cywili, następnie Irak dokonał inwazji na Kuwejt, co było preludium do 1 wojny w zatoce perskiej (1991). Kolejna wojna wybuchła już w 2003 roku, kiedy to wojska USA zajęły kraj (i obaliły dyktatora). Następnie był on trawiony przez lata niestabilności, aż w końcu Irak stał się areną walk z dżihadystami od ISIS (obok Syrii), czego znamiennym przykładem jest chociażby Mosul.

Największe przekleństwo kraju

-Największą bolączka, na jaką cierpi Irak, jest to, że wraz z przesiedleniami (częściowo przymusowymi) z terenów typowo rolniczych, z przedmieść i prowincji do Bagdadu, jak i innych większych miast, konsekwencją tego jest to, że Irak jest bardzo niesamodzielny, jeśli chodzi o produkcję rolną. To się odbija na sytuacji ekonomicznej kraju. – podkreśla Łukasz Przybyszewski.

Bardzo zła sytuacja rolnictwa, w połączeniu z mocno sponiewieranym przemysłem skutkuje tym, że większość budżetu kraju pochodzi właśnie ze sprzedaży węglowodorów. Obecnie blisko 90% budżetu to wpływy ze sprzedaży ropy. W pewnym sensie największe bogactwo Iraku stało się dla niego jednocześnie przekleństwem.

invest

Ogromny przyrost ludności

– Irak ma ogromny potencjał, który tkwi przede wszystkim w demografii. Jeżeli spojrzymy na prognozy, które ciągną się do 2050 roku, to widać, że od mniej więcej teraz do piątej dekady lat dwutysięcznych będziemy mieli podwojenie populacji Iraku. W jaki sposób to ma być ustabilizowane, tak żeby nie było zamieszek, czy też wojny domowej, tego na razie nie wiadomo, ponieważ nawet przy obecnej populacji jest stworzyć miejsca pracy. – dodaje także.

Potencjalnym problem jest nie tylko ilość pracy, ale i również jej jakość. Podobne problemy trawią bowiem chociażby sąsiedni Iran, czyli ludzie kończą studia, mają jakieś wykształcenie/kompetencje, jednak nie są w stanie znaleźć zatrudnienia a alternatywa w postaci chociażby produkcji rolnej (a segment ten nie słynie z wysokiej rentowności) nie jest zbyt „porywająca” (oczekiwania społeczne są dużo wyższe).

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania biomed lublin | biomed notowania | kryptowaluty aktualności | pkn orlen akcje | funt brytyjski | funt brytyjski kurs | biomed kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here