Naga MarketsJohn BogleDziś w nocy pojawiła się informacja, że w środę w wieku 89 lat zmarł John Bogle – założyciel funduszu Vanguard Group. Uważany jest za jedną z osób, które zrewolucjonizowały Wall Street. Udostępnił inwestorom detalicznym możliwość taniego wejścia na rynek. Dzięki temu jego fundusz błyskawicznie zdobył popularność oraz wywarł nacisk na konkurencję, która dotychczas nie oferowała równie przystępnych rozwiązań.

Twórca największego funduszu akcji i obligacji

John Bogle zmarł w Bryn Mawr w Pensylwanii. Przyczyną śmierci był rak, taką informację podała rodzina. Słynny inwestor od młodości borykał się ze zdrowiem, pierwszy z co najmniej sześciu ataków serca miał w wieku 31 lat. W 1967 roku zainstalowano mu rozrusznik, a w 1996 roku otrzymał przeszczep serca.

Bogle od zawsze był zwolennikiem inwestowania długoterminowego w zdywersyfikowany portfel dobrze zarządzanych spółek. Skupił się przede wszystkim na funduszach indeksowych, które mają w swoim portfelu jak najszerszy zestaw akcji. Wielokrotnie ostrzegał, że pogoń za szybkimi okazjami i krótkoterminowym zyskiem bardziej pomagała doradcom inwestycyjnym niż klientom.

Podejście Bogle’a przekształciło Vanguard w największego w USA menedżera funduszy akcji i obligacji. Spółka została założona w 1974 roku. Inwestorzy zostali zachęceni do inwestowania niskimi opłatami za zarządzanie. W rezultacie w 2008 roku Vanguard przeskoczył American Funds i zajął pierwsze miejsce w branży funduszy. Miał wtedy w zarządzaniu 4,9 bln USD.

Droga do bogactwa dla wszystkich inwestorów

Wprowadzony w 1976 roku Vanguard 500 Index Fund był na początku powitany ze sceptycyzmem. „W latach 70. uważano go za głupotę. Teraz jest kamieniem węgielnym inwestowania” – skomentował Dan Culloton z Morningstar. W chwili obecnej tylko ten fundusz ma w zarządzaniu 441 mld USD.

Bogle promował ideę, że fundusze indeksowe takie jak Vanguard 500 mogą zaoferować lepsze wyniki niż większość aktywnie zarządzanych funduszy, ponieważ mają niższe koszty zarządzania oraz przeprowadzania transakcji.

„Jack Bogle wywarł wpływ nie tylko na całą branżę inwestycyjną, ale przede wszystkim na życie niezliczonej rzeszy osób oszczędzających na przyszłość swoją i swoich dzieci” – oświadczył Tim Buckley, obecny CEO Vanguard. „Był niesamowicie inteligentnym, utalentowanym i niezłomnym wizjonerem, którego pomysły zmieniły nasz sposób inwestowania. Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować jego spuściznę”.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here