Naga MarketsAndrzej HeidrichMamy dla was smutną wiadomość. W wieku 91 lat 21 października 2019 r. zmarł Andrzej Heidrich. Choć jego nazwisko nie jest powszechnie znane, był to jeden z najwybitniejszych polskich grafików i projektant polskich bankno­tów. Z Narodowym Bankiem Polskim współpracował od 1960 r. 

Choć nazwisko Andrzeja Heidricha niewiele nam mówi, z jego pracami obcujemy codziennie i to od dekad. Zaprojektował bowiem wszystkie polskie banknoty, które był w obiegu od połowy lat 70. XX w. Mało tego. Od ok. 60 lat posługujemy się zaprojektowanymi przez niego dokumentami i znaczkami pocztowymi. Ponadto ilustrował też książki – zaprojektował m.in. okładki do popularnej serii reportaży Ryszarda Kapuścińskiego.

Andrzej Heidrich – syn wybitnego ekonomisty

Był synem Adolfa Heidricha (1899–1993), który jest do dziś uznawany za jednego z  najwybitniejszych polskich ekonomistów, specjalistę w zarządzaniu dużymi zakładami przemysłowymi i był ponadto harcmistrzem II Rzeczypospolitej. Dziadkiem Andrzeja był inny wybitny Polak Aleksander Osiński (1870–1956) – senator z czasów II Rzeczypospolitej, generał dywizji II RP i prezes Polskiego Czerwonego Krzyża.

Droga artysty

Sam Andrzej jeszcze w czasie okupacji uczęszczał do graficznej szkoły zawodowej. Po wojnie z kolei kontynuował naukę w Liceum Sztuk Plastycznych i studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. Dyplom obronił w 1954 r. w pracowni prof. Jana Marcina Szancera. Od 1955 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

W roku 1949 – będąc jeszcze studentem – zaczął współpracę ze Spółdzielnią Wydawniczą „Czytelnik”. Tam przepracował ponad czterdzieści lat. Od 1961 r. był tam kierownikiem artystycznym, a od 1974 – naczelnym grafikiem wydawnictwa. W ramach pracy ilustrował książki, projektował okładki i obwoluty, przygotowywał albumy i serie wydawnicze. Opracował też graficznie i typograficznie setki książek, m.in. takich autorów jak Leszek Kołakowski, Jarosław Iwaszkiewicz, Julian Stryjkowski, Ryszard Kapuściński. Współpracował również z innymi oficynami wydawniczymi. W CV miał też współpracę z Polskim Towarzystwem Wydawców Książek, zasiadając w jury konkursu na najpiękniejszą książkę roku.

Ponadto przez lata projektował znaczki pocztowe, koperty FDC, karty pocztowe, ekslibrisy, znaki graficzne i inne formy grafiki użytkowej. Jest także autorem projektów paszportów, orzełków na czapkach wojskowych, odznak policyjnych, odznaczeń dla polskich żołnierzy walczących w Iraku i w Afganistanie, herbów ziemskich i grodzkich.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here