Naga MarketsKurs franka (CHF/PLN) skończy rok przy poziomie 3,89 zł, euro na 4,36 złZgodnie z najnowszymi prognozami Domu Maklerskiego TMS Brokers (TMS) dla rynku walutowego, skala umocnienia polskiej złotówki w 2021 będzie mniejsza niż dotychczas sądzono, między innymi ze względu na ryzyko interwencji w wykonaniu Narodowego Banku Polskiego (NBP). W efekcie analitycy instytucji podnieśli swoje prognozy dla par z euro, dolarem oraz frankiem dla końca bieżącego roku.

  • Kurs euro ma spaść do 4,36 zł (wcześniejsza prognoza 4,32 zł), dolar do 3,49 zł (wcześniej 3,40 zł), a frank i funt kolejno do 3,89 oraz 4,95 zł (prognozy wyższe o kilka groszy)
  • Interwencje NBP chwilowo zdusiły złotego co zmniejszy tempo jego aprecjacji, jednak ostatecznie ta będzie zauważalna, twierdzi TMS
  • W przypadku pary walutowej EUR/USD analitycy zakładają skromniejszy wzrost niż wcześniej, a mianowicie do 1,25 (poprzednio 1,27)

Kurs franka oraz euro z prognozami w górę, również w pierwszym kwartale

Pomimo bezprecedensowej ingerencji Narodowego Banku Polskiego w rynek walutowy pod koniec grudnia, nie rezygnujemy z optymistycznego zapatrywania się na ścieżkę złotego. Jednocześnie sygnalizowane zainteresowanie banku centralnego hamowanie aprecjacji złotego może osłabić tempo umocnienia i z tego względu podnieśliśmy prognozę EUR/PLN na koniec pierwszego kwartału do 4,42 z 4,38 – komentują analitycy TMS Brokers.

Te artykuły również Cię zainteresują
NBP chce zdaniem TMS przeciwdziałać umocnieniu złotego, tylko że opcje są ograniczone. Ponieważ cięcie stóp procentowych do zera przysparza za dużo kłopotów (m.in. stopa depozytowa poniżej zera), pozostają utajone interwencje na rynku walutowym lub słowne przed nimi przestrzeganie. NBP prawdopodobnie liczy, że to drugie wystarczy (gdyż też jest mnie kosztowne i prostsze).

Poziomem granicznym przyjętym przez uczestników rynku w ostatnich dniach stało się EUR/PLN 4,50, co do przełamania którego inwestorzy mogą mieć teraz większe opory, ale na pozytywnym, pro-ryzykownym tle makroekonomicznym sprzedaż złotego nie ma sensu, dodaje zespół TMS.

Poprawa perspektyw gospodarczych w oparciu o spadek ryzyk związanych z pandemią, prowzrostową politykę fiskalną i monetarną powinna sprzyjać umocnieniu polskiej waluty. Interwencje walutowe NBP pod koniec 2020 r. przejściowo zdusiły apetyt na złotego, ale w dłuższym horyzoncie solidne fundamenty będą wzmacniać napływ kapitału do Polski – twierdzą analitycy domu maklerskiego.

Kurs franka (CHF/PLN). Czterema czerwonym liniami zaznaczono prognozowane ceny dla pary walutowej według TMS Brokers w kolejnych czterech kwartałach 2021 r. Ostatecznie frank ma spaść do poziomów z końca 2019 r. Źródło: Tradingview.com

Więcej o prognozach dla polskiego złotego oraz głównych par walutowych w lutowym raporcie walutowym TMS Brokers:

POBIERZ RAPORT BEZPŁATNIE!

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here