Naga MarketsDo połowy lutego polska waluta była pod ostrzałem i osłabiała się w relacji do najpopularniejszych walut jak dolar, euro, funt czy frank. W relacji do amerykańskiej waluty złoty osłabił się do poziomów, które ostatni raz były obserwowane w połowie maja 2017 roku. Tymczasem deprecjacja względem euro doprowadziła kurs do poziomu 4,34, czyli najwyższego od końca października 2018 i niewiele brakowało, aby złoty do euro był najsłabszy od wakacji 2018. Funt to z kolei osobna historia, ponieważ tutaj nie tyle słabość/siła złotego rozdaje karty, co szanse na Brexit z porozumieniem lub jego oddalenie w czasie, umacniając brytyjską walutę nie tylko do PLN, ale także do USD czy EUR.

Kurs złotego (PLN) umacnia się wobec dolara (USD) i euro (EUR)

Druga połowa ubiegłego miesiąca przyniosła jednak ulgę dla złotego i nasza waluta zaczęła odrabiać straty w szczególności do euro. Kurs EURPLN dość szybko cofnął się poniżej 4,30, a USDPLN wrócił pod 3,80. Czy zwrot z ostatniego miesiąca może sugerować większy rajd na złotym? Wydaje się, że nie, a raczej będzie to powrót do średnich cen sprzed skokowego i dość “tajemniczego” silnego osłabienia rodzimej waluty.

Biorąc pod uwagę dzisiejszą notkę agencji ratingowej Fitch można by uznać, że wraz z pogorszeniem sytuacji w polskiej gospodarce złoty ucierpi jeszcze mocniej. Według Fitch może pojawić się znaczące spowolnienie w najbliższym czasie w polskiej gospodarce i z cyklicznego szczytu na poziomie 5,1 proc. wzrostu w 2018 dynamika spadnie do 3,8 proc. w 2019 i 3,0 proc. w 2020 roku. Na takie szacunki ma głównie wpływ spadek wcześniej silnego wpływu inwestycji na wzrost gospodarczy naszego kraju.

Zdaniem agencji wszelkie korzyści dla wzrostu wynikające z proponowanych środków fiskalnych będą prawdopodobnie niewielkie, a konsumpcja w gospodarstwach domowych skorzysta najbardziej bezpośrednio – czytamy w komunikacie.

W tym tygodniu swoją decyzję podejmie Rada Polityki Pieniężnej, po której odbędzie się konferencja prasowa, a podczas niej dowiemy się więcej o stanie polskiej gospodarki z punktu widzenia banku centralnego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here