Naga MarketsAdam Glapiński, NBP
Adam Glapiński, NBP

Szef Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński podczas wystąpienia w Krajowej Izbie Gospodarczej powiedział dziś, że obecny poziom stóp procentowych w Polsce daje przestrzeń do tego, aby móc je obniżyć. Ostatnie badania prowadzone przez NBP wskazują na to, że jest przestrzeń do ewentualnej obniżki bez negatywnych konsekwencji dla sektora bankowego w tym dla banków spółdzielczych – czytamy w depeszy PAP.


Jeżeli chodzi o termin ewentualnej obniżki stóp szef NBP dodał, że będzie to możliwe, gdy sytuacja stanie się krytyczna. W swojej 6-letniej kadencji, która kończy się w 2022 roku, przewodniczący RPP nie spodziewa się, aby doszło do wprowadzenia niestandardowych środków polityki monetarnej – jedynie poważne załamanie w otoczeniu polskiej gospodarki mogłoby doprowadzić do wykorzystania takich środków.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tego jednak szef NBP nie przewiduje i zakłada, że wzrost gospodarczy w tym roku może być trochę słabszy, ale wciąż wysoki w rejonie 4 proc. Brexit z kolei jest wyzwaniem dla Polski, ale większym ryzykiem jest spowolnienie gospodarcze za granicą.

W konsekwencji opinii prezesa banku centralnego rentowności polskich obligacji 10-letnich ustawiły najniższy poziom w tym roku, spadając do 2,63 proc., co jest także najniższą wartością od sierpnia 2016 roku. Również pojawiła się reakcja na złotym, gdzie kurs EURPLN wzrósł do najwyższego poziomu od końca października 2018. Za euro należało po 12:30 zapłacić 4,34 złotego. Podrożał również frank szwajcarski do poziomów obserwowanych na początku roku. CHF kosztował ponad 3,82 złotego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here