Naga MarketsAdam Glapiński prezes NBP
Prezes Adam Glapiński (NBP)

Notowania polskiego złotego nie mogą zaliczyć początku środowej sesji do udanych – w związku z wypowiedziami prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) główne kursy walut zyskują do PLN. Kurs funta znalazł się najwyżej od 2 lat, kurs euro testuje poziomy z października 2018, a kurs franka podchodzi pod maksima ze stycznia. Zyskuje również dolar, ten jednak nadal utrzymuje się w ryzach istotnego oporu.


NBP sugeruje możliwość obniżenia stóp procentowych, kurs złotego traci

Negatywna reakcji złotówki nastąpiła po środowej wypowiedzi prezesa NBP, Adama Glapińskiego, który przed Krajową Izbą Gospodarczą stwierdzał, że obecny poziom stóp procentowych pozostawia miejsce do ich ewentualnego obniżenia, co nie przyniosłoby negatywnych konsekwencji sektorowi bankowemu.

Warto przypomnieć, że stopy procentowe w Polsce utrzymują się na historycznie niskich poziomach nieprzerwanie od 2015 roku, kiedy NBP obniżył je do 1,5%. Od tego czasu nie sugerował potrzeby zmiany twierdząc, że ewentualna podwyżka może nastąpić dopiero w następnych kwartałach. Środowa wypowiedź Glapińskiego spowodowała również osłabienie na rynku obligacji – polskie 10-latki spadały do poziomu 2,63% co jest najniższą wartością od niemal dwóch lat.

Stopy procentowe w Polsce
Poziom stóp procentowych w Polsce. Źródło: Tradingeconomics.com

Do tej pory NBP utrzymywał, że dalsza obniżka stóp mogłaby wpłynąć na destabilizację sytuacji banków, głównie spółdzielczych, wywołując jednocześnie odpływ środków z sektora bankowego. Najnowsze analizy sugerują jednak, że tak negatywna reakcja rynku jest raczej niemożliwa i stopy procentowe musiałyby zostać obniżone o około 1 procent, zanim NBP sięgnie po niekonwencjonalne narzędzia polityki pieniężnej.

Jeżeli chodzi o termin ewentualnej obniżki stóp szef NBP dodał, że będzie to możliwe, gdy sytuacja stanie się krytyczna. W swojej 6-letniej kadencji, która kończy się w 2022 roku, przewodniczący RPP nie spodziewa się, aby doszło do wprowadzenia niestandardowych środków polityki monetarnej – jedynie poważne załamanie w otoczeniu polskiej gospodarki mogłoby doprowadzić do wykorzystania takich środków” – komentował Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia.

Kurs funta i kurs euro na wielomiesięcznych maksimach

Na reakcję rynku walutowego nie trzeba było długo czekać. Złotówka traci w środowe popołudnie w stosunku do wszystkich głównych walut. Kurs funta pogłębiał wtorkowe maksima i coraz mniej brakuje mu do osiągnięcia psychologicznej granicy 5 złotych:

kurs funta do złotego 20 lutego
Kurs funta umacnia się po wypowiedzi prezesa NBP. Źródło: Tradingview.com

Jeszcze silniejszą reakcję prezentował kurs euro, który wybijał tegoroczne maksima i podchodził pod poziomy powyżej 4,34 zł, ostatni raz obserwowane pod koniec października zeszłego roku:

kurs euro do złotego 20 lutego
Kurs euro również zyskuje do złotego. Źródło: Tradingview.com

Kurs franka szwajcarskiego wzrasta o 0,29% i podchodzi niemal pod 3,83 zł, również testując szczyty z 2019 roku – CHF/PLN nie był tak wysoko od stycznia. Pod głównym oporem utrzymuje się jedynie kurs dolara, który w reakcji na słowa prezesa NBP zyskuje niespełna grosz.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here