Naga MarketsKurs franka (CHF/PLN) powinien spadać w 2021 r., złoty niedowartościowanySzczepionkowa euforia, którą przyniósł koniec ubiegłego roku rysuje bardzo pozytywne scenariusze przed aktywami rynków wschodzących na przestrzeni rozpoczynającego się 2021. Powinien zyskiwać na tym między innymi polski złoty, który w ujęciu historycznym jest wyraźnie niedowartościowany, wynika z najnowszego raportu TMS Brokers. Analitycy domu maklerskiego są zdania, że w perspektywie kolejnych 12 miesięcy złoty będzie odrabiał straty między innymi do CHF. Kurs franka uważany za bezpieczną przystań nie będzie bowiem przyciągał uwagi inwestorów w obliczu rosnącego apetytu na ryzyko.

  • Kurs franka zgodnie z prognozą TMS Brokers wydaną w drugiej połowie grudnia 2020 roku ma spadać do 3,86 zł
  • W 2021 r. polski złoty powinien niwelować niedowartościowanie względem głównych konkurentów na rynku walutowym
  • Oczekiwania na odbicie gospodarcze i zwalczenie skutków pandemii tworzą argumenty za malejącym apetytem na bezpieczne przystanie, a do tych zalicza się CHF

Polski złoty niedowartościowany, w 2021 ma odrabiać straty na rynku Forex

Kurs franka szwajcarskiego był niewątpliwym zwycięzcą 2020 roku, w którego pierwszej części na rynkach dominowała panika, a w drugiej wyraźna wyprzedaż dolara amerykańskiego. W efekcie CHF okazał się najsilniejszą walutą G8 względem USD zyskując do niego ponad 9%, co jest rekordową wartością w skali ostatnich lat.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rozpoczęcie szczepień przeciwko Covid-19 w skali globalnej zwiększa jednak szanse powrotu do normalności, co zwiększa apetyt inwestorów na ryzyko i będzie wpływało na odpływ kapitału od CHF, między innymi w kierunku walut rynków wschodzących, które w ostatnim czasie były niedowartościowane.

– Złoty jest tani na tle historycznej wyceny (w najpopularniejszej relacji względem euro złoty jest ok. 4,5 proc. powyżej średniej z ostatnich 5 lat) i w 2021 r. powinien niwelować niedowartościowanie. Poprawa perspektyw gospodarczych w oparciu o spadek ryzyk związanych z pandemią, prowzrostową politykę fiskalną i monetarną powinna sprzyjać umocnieniu polskiej waluty – komentowali analitycy TMS Brokers.

Dla przeciwwagi najniższe w regionie i jedne z najniższych na świecie ujemne realne stopy procentowe (-2,9 proc. r/r) mogą hamować napływ kapitału inwestycyjnego do Polski. Ogólnie jednak generalny trend dla rynków wschodzących powinien być pozytywny, nie omijając Polski.

POBIERZ PROGNOZY RYNKOWE TMS BROKERS NA 2021 R.

Kurs franka w dół. CHF/PLN ma spaść do poziomu 3,86 zł

Analitycy TMS Brokers są zdania, że kurs franka do końca 2021 r. osunie się w kierunku poziomu 3,86 zł. Oznaczałoby to silną deprecjację z obecnych poziomów i spadek o około 30 groszy. Spadające zapotrzebowanie na bezpieczne przystanie, które było do tej pory odczuwalne głównie na wykresie dolara, wkrótce powinno wpłynąć również na notowania franka i japońskiego jena.

Lokalnie na niekorzyść franka przemawiają lepsze perspektywy gospodarcze strefy euro oraz wyciszenie ryzyk brexitu. Mimo to osłabienie CHF nie odbędzie się w tempie porównywalnym do USD – pisali analitycy TMS.

W długim terminie kierunek dla franka to spadki, zarówno względem euro jak i polskiego złotego. Trend ten wspierać może szwajcarski bank centralny, któremu zależy na słabszym CHF i który stara się przeciwdziałać presji na jego umocnienie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here