Naga MarketsZłoty stłumiony przez NBP, kurs euro (EUR/PLN) utknął na 4,54 zł, frank (CHF/PLN) na 4,20 złInterwencje walutowe NBP stłumiły zmienność złotego. Ostrożny optymizm na rynkach globalnych to za mało, by skłonić inwestorów do przetestowania determinacji banku centralnego. EUR/PLN tkwi przy 4,54, USD/PLN jest w połowie drogi między 3,70 a 3,75. Funt kosztuje nieco ponad 5,10 zł, a frank 4,20 zł.

Złoty stłumiony przez NBP, Rezerwa Federalna nie pomoże dolarowi

Tydzień na globalnych rynkach rozpoczyna się w dobrych nastrojach, ponieważ w USA Demokraci podsycają nadzieje na szybkie zaaplikowanie zmagającej się z endemicznymi restrykcjami gospodarce potężnego bodźca fiskalnego. W tym tonie wypowiadał się m.in. Bernie Sanders, który stać będzie na czele Senackiej Komisji Budżetowej. Napływające informacje szkodzą dolarowi i wspierają rynki akcji. W takim otoczeniu drożeją waluty ryzykowne, m.in. otrząsające się z piątkowego załamania funt szterling i korona norweska.

Te artykuły również Cię zainteresują
Seria ostatnich wystąpień publicznych kluczowych przedstawicieli władz monetarnych nie pozostawia złudzeń, że polityka Rezerwy Federalnej będzie balastem dla dolara i zneutralizuje potencjalnie pozytywny wpływ zwiększenia wydatków fiskalnych. Przeważyć powinien rynkowy optymizm oraz efekt niekorzystnej (przy braku reakcji ze strony Fed) wyższej inflacji pogłębiającej realne, ujemne stopy procentowe i uderzającej w atrakcyjność dolara.

Za złagodzeniem komunikacji na kończącym się w środę posiedzeniu przemawia też oczywiście słabość ostatnich twardych danych makroekonomicznych: rynek pracy znajduje się pod presją, a wydatki konsumentów słabną. W rezultacie trudno oczekiwać, żeby posiedzenie Rezerwy Federalnej mogło wesprzeć dolara.

Dane potwierdzą fundamenty złotego

Dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej z Polski będą ostatnią wskazówką sugerującą, o ile skurczyła się gospodarka w pandemicznym 2020 r. Piątkowe dane o sprzedaży detalicznej wypadły pozytywnie na tle oczekiwań, po dzisiejszym odczycie należy oczekiwać potwierdzenia siły przemysłu, który suchą nogą przechodzi przez drugą falę pandemii. Niemal 10-procentowa dynamika wskaźnika w ujęciu rok do roku powinna zagwarantować, że dynamika PKB była wyższa niż -3 proc. rok do roku. Dokładny termin publikacji nie jest jeszcze znany. Płytsze załamanie wzrostu niż w innych gospodarkach oraz perspektywa ok. 5-procentowego odbicia w tym roku są jednymi z najważniejszych argumentów przemawiających za silniejszym złotym.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kursy walut w czasie rzeczywistym | notowania kryptowalut | usdpln | akcje pgnig cena aktualna | cena funta |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here