Złoty spokojny, impulsy z zagranicy ważniejsze niż posiedzenie RPP Wtorkowy poranek przynosi niewielkie wahania złotego względem koszyka głównych walut. Inwestorzy czekają na publikowane dziś dane o inflacji w Polsce i wyniki posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Aczkolwiek jest mało prawdopodobne, żeby oba te wydarzenia znalazły jakiekolwiek przełożenie na notowania krajowej waluty.

Kurs złotego bez większych wahań. RPP nie zmieni stóp procentowych

O godzinie 09:35 za euro trzeba było zapłacić 4,4390 zł, czyli o 0,3 gr więcej niż w poniedziałek na koniec dnia. Dolar taniał o 0,3 gr do 3,7430 zł. Szwajcarski frank podrożał o 0,6 gr do 4,1305 zł. Kurs brytyjskiego funta, który wczoraj podjął nieudaną próbę odreagowania, sięgającej 20 gr przeceny na fali obaw przed bezumownym brexitem, dziś rośnie o 0,2 gr do 4,8160 zł.

Wydarzeniem dnia na krajowym rynku walutowym jest zaplanowana na godzinę 10:00 publikacja sierpniowych danych o inflacji konsumenckiej oraz późniejsze posiedzenie RPP. Dane powinny przynieść potwierdzenie flashowego odczytu na poziomie 2,9 proc. rok do roku, jednocześnie potwierdzając prognozowany spadek w sierpniu inflacji bazowej do 4,0-4,1 proc. R/R. Brak niespodzianki z tej strony wyklucza je jako pretekst do większych zmian notowań złotego.

Takim impulsem nie będzie też posiedzenie RPP. Rada nie tylko nie zmieni stóp procentowych, ale też swojej retoryki, pozostając z mocno gołębim nastawieniem. Prawdopodobny brak konferencji prasowej po posiedzeniu (ostatnia była pół roku temu) również niweluje potencjalne impulsy, które mogłyby wpłynąć na złotego.

Te artykuły również Cię zainteresują

W sytuacji gdy krajowe “figury” nie będą miały wpływu na złotego, ten pozostanie pod wpływem zmieniających się notowań EUR/USD i nastrojów na rynkach globalnych. Im wyższy będzie kurs tej pary i lepsze nastroje, tym mocniejszy złoty. I odwrotnie. To też oznacza, że o losach złotego zdecydują popołudniowe dane z amerykańskiej gospodarki (m.in. produkcja przemysłowa, produkcja przemysłowa) i zachowanie Wall Street.

Marcin Kiepas

analityk Tickmill

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here