Naga MarketsKurs złotego, ile kosztuje euro, dolar, funt i frankPolski złoty jest najtańszy od kwietnia względem euro. Para EUR/PLN silnie rośnie piątą sesję z rzędu przebijając we wtorek poziom 4,62 zł, choć jeszcze na początku września kurs oscylował w okolicach 4,50 zł. Mimo tego ożywienie i rosnąca inflacja w Europie wspierają złotego, zdaniem ekonomistów z Danske Banku, którzy spodziewają się, że w ciągu najbliższych miesięcy kurs EUR/PLN spadnie do 4,42.

  • Polski bank centralny będzie prawdopodobnie zmuszony do podwyżki stóp, aby stłumić większą presję inflacyjną
  • W połączeniu z relatywnie silnymi saldami zewnętrznymi Polski eksperci oczekują stopniowego umacniania się złotego
  • Bardziej agresywne zacieśnienie polityki przez NBP niż oczekuje konsensus może znacznie wzmocnić polską walutę
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs EUR/PLN: Zacieśnienie polskiej polityki pieniężnej wesprze złotego – Danske Bank

Inflacja w Polsce pierwszy raz od 20 lat przekroczyła poziom 5%, wynika z aktualnych danych GUS-u. Pozwoliło to przekroczyć nieformalną granicę, której od czasu stłumienia inflacji na przełomie ostatnich stuleci kolejnym rządom udawało się nie przekraczać. Na bardzo dynamiczny wzrost cen nadal nie odpowiedział NBP, a podobne zjawiska obserwowane są również w innych miejscach na świecie.Polski bank centralny będzie prawdopodobnie zmuszony do podwyżki stóp, aby stłumić większą presję inflacyjną. W połączeniu z relatywnie silnymi saldami zewnętrznymi Polski oczekujemy stopniowego umacniania się złotego, mimo że rynki już wyceniają kilka podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku. Jednak wyższa inflacja w Polsce prawdopodobnie spowoduje, że kurs EUR/PLN w dłuższej perspektywie będzie rósł – napisano w raporcie.

W ocenie ekspertów silny dolar amerykański wynikający z wcześniejszego zaostrzenia polityki Fed i/lub globalnych problemów gospodarczych może osłabić złotego. Z kolei bardziej agresywne zacieśnienie polityki przez Narodowy Bank Polski niż oczekuje konsensus może znacznie wzmocnić polską walutę.

Nasza prognoza dla EUR/PLN wygląda następująco: 4,54 (1 mies.), 4,48 (3 mies.), 4,42 (6 mies.), 4,45 (12 mies.), 4,45 (koniec 2022 r.) – podsumowano.

Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs korony norweskiej | notowania famur | ccc akcje wykres | mercator akcje rekomendacje | comarch gpw | wp kurs | selvita notowania |

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here