Polski złoty rozpoczyna pierwszy poniedziałek marca od deprecjacji w stosunku do dolara i funta, a słabe euro kieruje notowania EUR/PLN w kierunku południowym. W stosunku do złotego, euro traci 0,11%, natomiast zyskuje funt 0,14%, dolar 0,32% oraz frank szwajcarski 0,24%.


Kurs funta pod presją niepewności Brexitu

Podczas gdy do końca Brexitu został niecały miesiąc, brytyjska premier Theresa May posuwa się do coraz drastyczniejszych kroków, a wszystko w imię politycznego zjednoczenia w parlamencie, które pozwoliłoby osiągnąć upragniony kompromis. May obiecuje 1,6 miliarda funtów (ponad 2,1 mld USD) dofinansowania dla biedniejszych regionów Wielkiej Brytanii próbując zyskać przychylność brytyjskich polityków.

Kurs funta pod presją niepewności Brexitu
tradingview.com

Kurs funta podczas dzisiejszej sesji lekko wzrósł po wcześniejszym dotarciu do ważnego wsparcia 4.9894. Kupujący walczą o utrzymanie psychologicznego poziomu 5.00. W przypadku jego przebicia istotne wsparcie stanowi poziom 4.9500 oraz 4.9040. Z drugiej strony dalsze wzrosty będą ograniczane przez zeszłotygodniowy szczyt 5.0590.

Kurs dolara rośnie na pozytywne informacje z Chin

Wall Street Journal donosi, że USA i Chiny wkroczyły już w końcową fazę negocjacji. Oznaczałoby to sukces rozmów i zakończenie trwającej od roku wojny handlowej. Pekin ma zaoferować niższe cła oraz usunięcie wielu innych restrykcji na amerykańskie produkty rolne, chemiczne i samochody. To niewątpliwie będzie wspomagać sytuację gospodarczą na całym świecie.

Kurs funta pod presją niepewności Brexitu
tradingview.com

Na pozytywne wiadomości z Chin, kurs dolara wzrósł i oddalił się od lokalnego dołka 3.7720 i obecnie najprawdopodobniej czeka nas test lokalnej wymienności 3.8096, gdzie nastąpi decyzja co do dalszego trendu. W przypadku dalszych spadków ważnym wsparciem pozostaje dołek ze stycznia 3.7081. Z kolei górne ograniczenie stanowi szczyt z 14 lutego 3.8595.

Kurs złotówki umacnia się do kursu euro

Sytuacja w strefie euro pozostaje niejasna. W sytuacji zwiększonej niepewności (m.in. Brexit) normalną reakcją EBC byłoby pozostanie w stanie wysokiej gotowości oraz „gadanie”,  a nie działanie. Jednak ostatnie komentarze kilku członków EBC wywołały spekulacje na temat zmian w prognozach dot. stóp procentowych i ogłoszenia nowych, ukierunkowanych operacji refinansujących (TLTRO). Wprowadzenie TLTRO zdecydowanie doprowadziłoby do silnej deprecjacji europejskiej waluty.

Kursy walut
tradingview.com

W tym czasie para EUR/PLN kontynuuje spadki za sprawą słabego euro znosząc już ponad połowę zeszło miesięcznych wzrostów. Obecnie cena oscyluje wokół ważnego wsparcia 4.2966, które stanowi konfluencję z poziomem wymienności licznych szczytów wyrysowanych w połowie lutego. W przypadku przebicia tego poziomu powinno dojść do dalszej aprecjacji polskiej złotówki z celem na dołek 4.2588. Z drugiej strony lokalnym oporem pozostaje poziom 4.3131, a jego pokonanie otwarłoby drogę do tegorocznego szczytu 4.3452.

Istotne dane makroekonomiczne dotyczące złotówki, euro, dolara i funta

We wtorek kursy walut  nadal mogą znajdować się pod presją w związku z publikacją istotnych danych makroekonomicznych, widocznych w poniższym kalendarzu:

Złotówka zyskuje do euro, a traci do dolara i funta. Kursy walut w poniedziałkowy wieczór
investing.com

Na szczególną uwagę zasługuje wskaźnik PMI dla usług, który zostanie opublikowany o 10:00 dla strefy euro oraz 10:30 dla Wielkiej Brytanii. Natomiast popołudniu istotny będzie odczyt ISM dla usług ze Stanów Zjednoczonych o 16:00, a 35 minut później będzie przemawiał prezes Banku Anglii, Mark Carney.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here