Polski złotyPolski złoty rozpoczyna pierwszy wtorek marca od deprecjacji w stosunku do dolara, a słaby funt i euro kierują notowania GBP/PLN oraz EUR/PLN w kierunku południowym. W stosunku do złotego, funt traci 0,15%, frank 0,07%, a euro 0,02%, natomiast silnie zyskuje dolar 0,32%.


Kurs dolara rośnie kolejną sesję z rzędu

Jak informowaliśmy w dniu wczorajszym USA i Chiny wkroczyły już w końcową fazę negocjacji. Oznaczałoby to sukces rozmów i zakończenie trwającej od roku wojny handlowej. Pekin ma zaoferować niższe cła oraz usunięcie wielu innych restrykcji na amerykańskie produkty rolne, chemiczne i samochody. To niewątpliwie będzie wspomagać sytuację gospodarczą na całym świecie.

Złotówka silnie traci do dolara, ale zyskuje do euro, funta i franka
USDPLN 05.03.2019 r. źródło: tradingview.com

Kurs dolara silnie rośnie podczas dzisiejszej sesji, a kupujący zdołali przebić psychologiczny opór 3.80. Wszystko wskazuje na to, iż poziom 3.81 zostanie niedługo przetestowany, a jego przebicie umożliwiłoby test szczytów z października i listopada 2018 roku w okolicach 3.84 oraz test tegorocznego maksimum 3.86. Z drugiej strony lokalnym wsparciem pozostaje poziom 3.7718 oraz nieco niżej 3.7072.

Kurs funta nie reaguje na pozytywne wiadomości dot. Brexitu

Pomimo, iż zgodnie z najnowszą ankietą przeprowadzoną przez Bloomberga, szanse na hard Brexit spadły do 9%, a każdy inny scenariusz jest pozytywny dla funta, brytyjska waluta traci w stosunku do złotego już czwartą sesję z rzędu.

Złotówka silnie traci do dolara, ale zyskuje do euro, funta i franka
GBPPLN 05.03.2019 r. źródło: tradingview.com

Cena podczas dzisiejszej sesji dotarła to bardzo ważnego poziomu wsparcia 4.9742, który jest jednocześnie poziomem wymienności i strefą popytową. Wygląda na to, iż aktywowane zostały zlecenia oczekujące buy limit, gdyż cena zareagowała w tym miejscu silnym odreagowaniem docierając do okolic 4.99. W przypadku przebicia wsparcia 4.9742, kolejnymi poziomami są 4.9043 oraz 4.8601. Z drugiej strony dalsze wzrosty są ograniczone przez tegoroczny szczyt 5.0597.

Kurs euro pod presją niepewności

Coraz większa różnica w wynikach gospodarczych pomiędzy państwami wewnątrz strefy euro powoduje, że interwencja polityczna będzie nieunikniona. Można się spodziewać powrotu ukierunkowanych operacji refinansujących TLTRO, a może również kilku bardziej innowacyjnych instrumentów polityki monetarnej EBC. Wiele czynników wskazuje na to, iż europejską gospodarkę czeka recesja.

Złotówka silnie traci do dolara, ale zyskuje do euro, funta i franka
EURPLN 05.03.2019 r. źródło: tradingview.com

Kurs euro dotarł dziś do poziomu 4.2941 ustanawiając tym samym lokalne minimum. Jest to istotny poziom wsparcia, jeśli wziąć pod uwagę liczne szczyty z drugiej połowy lutego. W przypadku, gdy sprzedający zdołają pokonać ten poziom, celem powinien zostać tegoroczny dołek 4.2587. Z kolei najbliższym oporem pozostaje szczyt z 3 stycznia 4.3134, którego przebicie umożliwiłoby test górnego ograniczenia konsolidacji 4.3454, która trwa na notowaniach EUR/PLN od lipca 2018 roku.

Istotne dane makroekonomiczne dotyczące złotówki, euro, dolara i funta

W środę kursy walut nadal mogą znajdować się pod presją w związku z publikacją istotnych danych makroekonomicznych, widocznych na poniższym kalendarzu:

Złotówka silnie traci do dolara, ale zyskuje do euro, funta i franka
investing.com

Na szczególną uwagę zasługuje odczyt ADP (14:15), który jest wstępem do piątkowych NFP, wskazanie zapasów ropy naftowej (16:30), a dziesięć minut później poznamy decyzję Narodowego Banku Polski ws. stóp procentowych. Rynkowy konsensus oczekuje pozostawienia stóp na tym samym poziomie (1,5%).

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here