Naga MarketsWarszawa, 31.07.2019 (ISBnews) – Środowy poranek przynosi stabilizację notowań złotego po jego ostatniej przecenie w relacji do euro, dolara i szwajcarskiego franka. Oczekiwanie na wieczorną decyzję Fed ws. stóp procentowych w USA powinno ograniczyć zmienność na krajowym rynku walutowym.

Kurs dolara w oczekiwaniu na decyzję FED, jak zachowa się USDPLN?

O godzinie 08:44 kurs EUR/PLN testował poziom 4,2980 zł, pozostając blisko wczorajszego zamknięcia, po tym jak od początku tygodnia euro podrożało do złotego o łącznie 2,3 gr. W tym samym czasie kurs USD/PLN tkwił na poziomie 3,8520 zł, a CHF/PLN 3,89 zł.

Wydarzeniem środy na rynkach globalnych jest kończące się dwudniowej posiedzenie Fed. Jego wyniki inwestorzy poznają o godzinie 20:00 polskiego czasu, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem Jerome Powella, szefa Fed.

O prognozach przed posiedzeniem FOMC rozmawiałem z Krzysztofem Kamińskim na antenie Comparic24.tv:

Rynek nie ma wątpliwości, że dziś stopy procentowe zostaną obniżone o 25 punktów bazowych, co sprowadzi przedział wahań dla głównej stopy w USA do 2,00-2,25%. Przemawia za tym obawa przed spowolnieniem wzrostu gospodarczego na świecie wywołana przez wojny handlowe, niska inflacja w USA, ale też w jakimś stopniu polityczne naciski ze strony prezydenta Trumpa. Jednocześnie mało prawdopodobne jest cięcie kosztu pieniądza o 50 pb, co jeszcze jakiś czas temu było uznawane za dopuszczalny scenariusz.

Zobacz również: Prognozy banków przed FOMC: Pierwsza obniżka od 10 lat, rynki liczą na zwiększenie płynności

Sama decyzja ws. stóp procentowych jest już zdyskontowana. Istotne będzie natomiast to, co dalej. Jakie nowe sugestie popłyną od Powella. Obecnie analitycy i ekonomiści zakładają, że jeszcze w tym roku Fed drugi raz obetnie stopy procentowe. Najprawdopodobniej w grudniu. Rynek terminowy wycenia natomiast nawet trzy podwyżki. Po lipcowej, jeszcze we wrześniu i grudniu.

Im bardziej polityka monetarna będzie w USA luzowana, a właściwie im mocniej rynki finansowe w to uwierzą, tym słabszy będzie dolara, a przy okazji mocniejszy będzie złoty. I odwrotnie. Gdyby wraz z dzisiejszą obniżką pojawiła się ze strony Fed lub Powella sugestia, że rynkowe oczekiwania co do skali cięcia kosztu pieniądza są przesadzone, to dolar umocniłby się, co rykoszetem uderzyłoby w złotego.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here