Naga MarketsJacek Brzeski
Jacek Brzeski (redaktor Polsat News) zaprasza na kolejny odcinek z serii Artyści Rynków

Istniało wiele obaw o kondycję polskiego złotego w obliczu wyroku TSUE oraz niedzielnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Tymczasem kurs złotówki utrzymuje dobrą passę, która trwa już od ponad tygodnia. Co prawda polska waluta nie ugięła się pod presją kluczowych wydarzeń, które mogły mieć na nią wpływ, ale czy ta stabilność ma szanse utrzymać się dłużej? Czy informacje o osiągniętym porozumieniu na linii Bruksela-Londyn zatrzymają byczy trend PLN? O szansach i zagrożeniach dla PLN w pierwszej części najnowszego odcinka Artystów Rynków prowadzonego przez znanego z Polsat News redaktora Jacka Brzeskiego, który na antenie Comparic24.tv rozmawia z Łukaszem Wardynem, dyrektorem regionalnym CMC Markets.


Kondycja złotego wygląda nieźle, jest jednak zależna od notowań EUR/USD

Polski złoty jeszcze na przełomie września i października testował wielomiesięczne minima w stosunku do swoich głównych konkurentów na rynku walutowym. Niemal trzy tygodnie temu rozpoczął jednak rajd wzrostowy – napędzany korzystnym dla frankowiczów wyrokiem TSUE – którego nie były w stanie zatrzymać nawet wybory parlamentarne. Po ustaniu lokalnej niepewności PLN staje się zależny od czynników zewnętrznych, przyglądając się między innymi sytuacji wokół wojny handlowej oraz Brexitu. Jak zauważa jednak Wardyn z CMC Markets, polski złoty – jak i szereg innych aktywów gospodarek rozwijających się – korzysta obecnie z bardziej ryzykownego podejścia inwestorów międzynarodowych, którzy w obliczu słabości dolara przechylają się w kierunku instrumentów emerging markets.

„Jeżeli spojrzymy na indeks złotego, to w obliczu ogłoszenia przez UE i UK porozumienia w sprawie umowy dotyczącej Brexitu, doszliśmy do punktu, który kilka miesięcy temu zatrzymywał notowania przez dłuższy czas. Wygląda więc, że w tym miejscu może być trochę miejsca na korektę i realizację zysków przez inwestorów” – wyjaśnia dyrektor regionalny CMC Markets.

Indeks polskiego złotego testuje w tym tygodniu najwyższe poziomy od początku sierpnia i zatrzymuje się również na wysokości minimów z pierwszej części roku, gdzie znajduje się istotny opór. Źródło: Stooq.pl

Na początku przyszłego tygodnia złoty będzie kierował się szczególnie w kierunku Brexitu i głosowania w brytyjskim parlamencie, które zdecyduje o być i nie być obecnej umowy. Szczegóły w najnowszym odcinku Artystów Rynków:

Brexit nie przejdzie przez brytyjski parlament

W czwartek UE potwierdziła podpisanie porozumienia z UK w sprawie umowy dotyczącej Brexitu. Brytyjska opozycja zapowiada już jednak, że nie ma zamiaru poprzeć projektu, który ich zdaniem jest jeszcze gorszy niż ten, który parę miesięcy temu wywalczyła Theresa May (jak pamiętamy również został odrzucony i doprowadził ostatecznie do ustąpienia przez byłą premier ze stanowiska). W związku z powyższym Łukasz Wardyn studzi nastroje i nie spodziewa się pozytywnego wyniku głosowania:

„Niespecjalnie wierzę, że uda się przegłosować najnowszy projekt w brytyjskim parlamencie. Jeżeli umowa nie przejdzie, wtedy data Brexitu zostanie ponownie opóźniona, a Izba Gmin zdecyduje się na rozpisanie przedwczesnych wyborów. Z całą pewnością nie powinniśmy obawiać się przedwczesnego Brexitu, do którego Boris Johnson z pewnością nie będzie chciał doprowadzić” – wyjaśnia Wardyn.

Przytłumiony optymizm widać również po czwartkowej reakcji kursu funta na najnowsze doniesienia. Chociaż w pierwszej chwili rósł do poziomu niemal 1,30 USD i testował majowe maksima, to przed końcem sesji osuwał się o jedną dużą figurę, znosząc ponad 50% zysków. Rynek nie chce popadać w nadmierną euforię, dzięki czemu w poniedziałek ewentualna korekta spadkowa będzie zdecydowanie mniejsza.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here