Naga MarketsZłoto zyskuje na wzroście globalnej niepewności. WIG20 traci 0,9% Podczas wczorajszej sesji na rynkach bazowych podaż zanotowała wyraźniejszą przewagę względem dnia poprzedniego. Powyższe nastąpiło mimo pozytywnych doniesień z frontu negocjacji w amerykańskim Kongresie, gdzie przewodnicząca Izby Reprezentantów N. Pelosi zasugerowała po wtorkowej rozmowie z sekretarzem skarbu USA Stevenem Mnuchinem, że ma nadzieję na dojście jeszcze w tym tygodniu do porozumienia o stymulacji gospodarki. Podobne stwierdzenia padły ze strony przedstawicieli Białego Domu. Indeksy w Europie Zachodniej kończyły dzień w okolicy 1,5% spadków, natomiast główny indeks na Wall Street stracił 0,22%.

Główne indeksy w USA tracą. W Polsce spadkom przewodzi sektor paliwowo-energetyczny

Kolejny mocny dzień zanotowały również notowania złota – tzw. bezpieczna przystań zyskuje na wzroście globalnej niepewności. Ceny złotego kruszcu zakończyły dzień blisko 1,0% zwyżką i znajdują się w okolicach poziomu 1925 USD za uncję, czyli o blisko 75 USD wyżej względem ostatnich dni września.

Te artykuły również Cię zainteresują

Notowania krajowego rynku wpisywały się nastroje na rynkach bazowych, które zostały dodatkowo wzmocnione przez obawy co do dynamicznego rozwoju epidemii w Polsce i jej potencjalnych skutków gospodarczych. Indeks WIG20 stracił 0,90%, a spadkom przewodził sektor paliwowo-energetyczny. Na uwagę zasługują notowania KGHM, którego kurs wzrósł o ponad 2,30% jako rezultat dalszych wzrostów cen miedzi. Ponad 1,0% tracił z kolei segment średnich i mniejszych spółek, mimo przedpołudniowego powiewu optymizmy z danych makroekonomicznych. Po wtorkowym pozytywnym odczycie dla produkcji przemysłowej, wczoraj napłynęły kolejne dane, które okazały się lepsze od oczekiwań. Wg GUS we wrześniu krajowa sprzedaż detaliczna wzrosła r/r o 2,7% gdy konsensus wskazywał na wzrost 2,2%. Jednocześnie spadek produkcji budowlano-montażowej okazał się niższy niż spodziewali się tego ekonomiści (-9,8% vs -10,5% r/r).

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W dzisiejszym kalendarium ekonomicznym brak ważniejszych wydarzeń makroekonomicznych poza tygodniowymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Biorąc pod uwagę wczorajsze osłabienie popytu na sesji w Stanach Zjednoczonych, trudno oczekiwać w dniu dzisiejszym optymizmu na krajowym rynku, któremu dodatkowo będzie ciążyć zapowiedzi wprowadzenia na terenie całego kraju strefy czerwonej. Chociaż oficjalnego lockdown nie ma, przyszłe obowiązujące obostrzenia będą ciążyć w znacznym stopniu wielu branżom, co odbije się negatywnie na dynamice PKB w 4Q20.

Warto zobaczyć również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here