Naga Markets



Złoto, gold, XAUUSD, comparicZłoto było na 7-letnich szczytach, potem spadło, a następnie znów zyskało – na konflikcie z Iranem oraz w trakcie niepewności inwestorów podczas epidemii koronawirusa. Wskutek obaw o gospodarcze skutki epidemii najbardziej ucierpiała ropa WTI – tracąc ponad 16 %, a zyskało złoto – rosnąc niespełna  4% od początku roku. Eksperci przewidują, że to nie koniec wzrostów. Dlaczego złoto jest tak podatne na wahania na rynkach, a tym samym tak cenne dla inwestorów? Czy warto w nie inwestować? Jak handlować kontraktami opartymi o złoto w praktyce?

Mitem jest, że korzyści z inwestycji w złoto można się spodziewać tylko, kiedy na rynku panuje nerwowość, a sytuacja geopolityczna jest niepewna. Cena złota rośnie (średnio o 10 proc. od 1971 roku). Od ostatnich 10 lat średnioroczne stopy zwrotu z tego aktywa są mniejsze od tych z rynku akcyjnego, ale wyższe od wyników, jakie potencjalnie dawały inne rynki towarowe czy nasza rodzima giełda. Jeśli przeanalizujemy ostatnie 20 lat okaże się, że królewski metal dał zarobić więcej niż świetnie prosperujący w ostatnich latach amerykański indeks SP500.

POBIERZ SPECJALNY E-BOOK

Złoto jest wyjątkowym surowcem inwestycyjnym, ponieważ można w nie inwestować na wiele sposobów – poprzez kontrakty futures, CFD lub fundusze ETF. Można też kupować fizyczne sztabki i monety, które ze względu na rzadkość występowania w przyrodzie również stanowią ciekawą alternatywę inwestycyjną. Dla porównania – złóż srebra jest ok. 19 razy więcej, natomiast miedzi – aż 15 tys. razy. Złoto zalicza się do najmniej reaktywnych pierwiastków, nie ulega więc procesom korozji, przez co jest bardzo trwałym surowcem.

Zaufanie do złota mają więc nie tylko jubilerzy, ale i inwestorzy. Pokazują to dane – wskutek obaw o gospodarcze skutki epidemii złoto zyskało rosnąc o niespełna 4% od początku roku. Inwestowanie w złoto stanowi pewnego rodzaju ucieczkę do „bezpiecznej przystani”, ponieważ cechuje się niską korelacją z tradycyjnymi aktywami, co w pewien sposób może zmniejszyć ryzyko inwestycyjne. Królewski metal jest również traktowany jako globalna waluta. Jak kształtuje się i od czego zależy cena złota? Notowania złota można na bieżąco śledzić przy użyciu różnych narzędzi, takich jak np. aplikacja mobilna TMS Brokers. Za jej pomocą można w szybki sposób sprawdzić najnowsze wiadomości na temat kruszcu oraz rekomendacje wielokrotnie nagradzanych analityków.

Dom Maklerski TMS Brokers przygotował specjalny ebook „5 faktów o rynku złota”, który jest świetnym uzupełnieniem wiedzy na temat tego segmentu inwestycyjnego. Nie zwlekaj, pobierz i dowiedz się więcej!

Średnioroczne stopy zwrotu z różnych klas aktywów na przestrzeni ostatnich 10 i 20 lat. Źródło: Bloomberg, TMS Brokers


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here