Naga MarketsCena złota (XAU/USD) wzrośnie niezależnie od wyborów w USAWall Street wzrasta trzeci tydzień z rzędu, traktując rosnącą przewagę Joe Bidena w sondażach jako znak do zdyskontowania malejących szans zakwestionowania wyborów. Jednak niektórzy inwestorzy twierdzą, że jest jeszcze za wcześnie, aby odrzucić możliwość zawirowań, a złoto może skorzystać z utrzymującej się niepewności. Kurs XAU/USD odbija drugi dzień z rzędu po silnej przecenie we wtorek oscylując pod poziomem 1900 USD za uncję.

  • Część rynku obawia się, że głosowanie w USA nie przyniesie wyraźnego zwycięzcy
  •  „Od chwili obecnej do wyborów może się wiele wydarzyć, a złoto może na tym skorzystać” – twierdzi Invesco
  • Złoto odbija po największej miesięcznej stracie we wrześniu od 2016 roku

Złoto atrakcyjne dla inwestorów w tle geopolitycznych ryzyk

W tym tygodniu zmniejszyły się obawy, że wybory nie przyniosą wyraźnego zwycięzcy, a inwestorzy podążają za sondażami, które sugerują silniejszą przewagę Bidena. Możliwość zbliżonego wyniku i chaotycznych następstw sprawiły, że rynki stały się nerwowe w ostatnich tygodniach, jednocześnie wzmacniając na aktywa bezpieczne, takie jak złoto.

Strategowie, w tym ci ze State Street Global Advisors i Invesco., twierdzą, że gorąca retoryka i wciąż rosnące obawy o możliwość przedłużającej się bitwy o wynik ożywią popyt na żółty metal po tym, jak jego rajd zatrzymał się w zeszłym miesiącu.

Pomimo niektórych sondaży wskazujących, że przewaga Bidena rośnie, nie zakładałbym, że ryzyko spornych wyborów spadło. Od teraz do wyborów może się wiele wydarzyć i wierzę, że złoto może na tym skorzystać – powiedziała Kristina Hooper, główna strateg globalnego rynku w firmie Invesco Advisers, która zarządza 1,1 bilionem dolarów.

Niedoszacowane ryzyko przez rynki metali szlachetnych

sztabki złotra i srebraRyzyka związane z wyborami mogą być „niedoszacowane przez rynki metali szlachetnych”, według Citigroup. Bank podał pod koniec zeszłego miesiąca, że ​​obawy te mogą pomóc w pobiciu kruszcu do rekordowego poziomu do końca roku. Cena spot złota osiągnęła w sierpniu rekord wszechczasów na poziomie 2075,47 USD za uncję.

Złoto zyskuje w czasach niepewności. Nigdy nie mieliśmy w Stanach Zjednoczonych wyborów, które byłyby tak niepewne, jak te i tak niepewne środowisko polityczne jak obecne – napisał George Milling-Stanley, główny strateg ds. złota w State Street Global Advisors.

Rosnące napięcia w okresie poprzedzającym wybory zostały podkreślone przez niezwykle kontrowersyjną debatę w zeszłym tygodniu między Trumpem i Bidenem. Rynki przygotowywały się do możliwego spornego wyniku po tym, jak w zeszłym miesiącu Trump nie zobowiązał się do pokojowego przekazania władzy, gdyby przegrał wybory. Indeks strachu, czyli VIX, rósł w tym okresie przez sześć sesji z rzędu, najdłużej od 2018 roku.

Już wcześniej daliśmy się zwieść sondażom, więc pozostaje wiele niepewności co do wyniku. Złoto nadal stanowi doskonałą dywersyfikację w kontekście portfela dla osób pragnących zabezpieczyć się przed niepewnością, którą napotykamy – powiedział w Bloomberg TV Wayne Gordon, dyrektor wykonawczy ds. towarów i walut w UBS Global Wealth Management.

Gordon zalecał kupowanie złota w marcu, kiedy metal spadał, ponieważ głębokie straty w ryzykownych aktywach zmusiły niektórych inwestorów do sprzedaży złota w celu pozyskania niezbędnej gotówki. Od tego czasu ceny wzrosły o ponad 30%.

Potencjalne czynniki hamujące i wspierające wzrost cen

Istnieją potencjalne przeciwności dla złota, które mogą powstrzymać wzrost cen, w tym spowolnienie popytu na metal z banków centralnych w tym roku i siła dolara, który okazał się odporny we wrześniu.

Chociaż sezon wyborczy w USA stwarza największe ryzyko polityczne, według Commerzbanku jest to tylko jeden z wielu potencjalnych czynników, które mogą stanowić podstawę zainteresowania inwestorów złotem. Wśród nich znalazły się:

  • Brexit;
  • Szybko rosnące poziomy długu publicznego;
  • Bodźce gospodarcze;
  • Rekordowo niskie stopy procentowe.

Michael Cuggino, prezes i zarządzający portfelem w Permanent Portfolio Family of Funds, twierdzi, że złoto „zyskuje na wartości niezależnie od wyniku wyborów” w dłuższej perspektywie.

Plus500

Złoto wspina się w kierunku 1900 USD po silnej przecenie we wtorek

Złoto, które wzrosło o 30% w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2020 r., straciło na sile we wrześniu, osłabiając się przez drugi miesiąc wraz ze wzrostem dolara. W zeszłym tygodniu pojawiły się oznaki, że popyt zaczął się poprawiać – a ceny odnotowały największy wzrost od sierpnia, biorąc pod uwagę perspektywy bodźca w USA. Jednak złoto silnie spadło we wtorek po tym, jak Trump zakończył rozmowy z przywódcami Demokratów na temat nowego pakietu wsparcia, tylko po to, by odrobić część strat w środę i czwartek.

Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here